02:11:51  02 Temmuz 2015 Perşembe
’AKP’yi Kürdistan’dan kovacağız’

BDP’nin desteklediği bağımsız Diyarbakır adayları, Diyarbakır’da gövde gösterisi yaptı. Emine Ayna, ’Amed Kürdistan’ın kalbidir’ derken, Leyla Zana, ’Çocuklarınıza Kürtçe öğretin^’ çağrısında bulundu.

14 Mayis 2011 Cumartesi, 23:19:07

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

’AKP’yi Kürdistan’dan kovacağız’

BDP'nin Diyarbakır'da desteklediği bağımsız adayları topla halde kentte düzenledikleri ilk mitinge terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan damga vurdu. Leyla Zana, dağdakilerin gelip halka hizmet etmesi gerektiğini öne sürerken, "Bu halk barışa da (serhildana) başkaldırıya da vardır" dedi.

"AMED KÜRDİSTAN'IN KALBİDİR"

ZANA  KÜRTÇE KONUŞTU

BDP'nin Diyarbakır'da desteklediği bağımsız adaylar Leyla Zana, Emine Ayna, Şerafettin Elçi, Nursel Aydoğan, Altan Tan, İstasyon Meydanı'nda ilk mitingini yaptı. Adaylardan Hatip Dicle, KCK/TM davasında tutuklu bulunduğu için mitinge katılamadı. Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı mitingde PKK flamaları ve Öcalan'ın fotoğrafları açılıp, lehlerine sloganlar atıldı.

AYNA: "AKP'Yİ KÜRDİSTAN'DAN KOVACAĞIZ"

Mitingte ilk konuşmayı yapan Emine Ayna, Mayıs ayı denince '18 Mayıs şehitlerinin' akıllarına geldiğini belirterek, şöyle dedi:

"Onlar, bu halkın çocuklarıdır. 20'li yaşlardaydılar. Hepsi birer gül fidanıydı. Canlarını ortaya koydular. Kürdistan ve Türkiye halklarının özgürlüğünü amaç bildiler. Geçmişe göre daha rahatız dediğimiz nokta işte o özgürlük yolunun taşlarını bederleriyle ödediler. Ölüme giderken de, mezar taşımıza 'halkımıza borçludur' yazın dediler. Üzerinden 30 yıl geçti. Her şeyimizi onlara borçluyuz. Bundan sonra borç ödeyecek biziz. Yerine getirmek boynumuzun borcudur. Söz veriyoruz. Amed (Diyarbakır'ı kast ediyor)Kürdistan'ın kalbidir. Özgürlüğün yürüyüşü buradan başlar. Halkımız 2 aydır sokaklarda isyan ediyor. İsyan ettiğimiz statüsüzlüktür. Bir insanın nüfus cüzdanı yoksa yaşadığını istediğiniz kadar görelim. Yaşıyor ama yoktur. Çünkü yoktur nüfus cüzdanı. Çünkü o yaşamıyor. Öldüğünde de öldüğü kayıt altına alınamaz. Kürtlerin bugün yaşadığı budur. Erdoğan diyor ki, Kürtler vardır diyor. Çünkü sorunu çözdük. Hani kanıtı. Sen 8 yıl önce; 'Kürt sorunu vardır benim sorunumdur' dedin. 8 yıl sonra 'Yoktur' diyorsun. Senin 2 yıl sonra da keyfin istedi diye 'Kürt yoktur' demeyeceğinin garantisi nerede. Belge anayasadır. Anayasa sadece değişmeyecek, Anayasa'da biz de olacağız. Statümüz olacak ismimiz, anayasayı okuduğumuz zaman evet burada bende varım işte kanıtı diyeceğim. "Devlet hata yaptı, hatalarıyla yüzleşmelidir diyerek" oy istedi, Kürtler de oy verdi. 8 yıl geçti. Şimdi Kürtler dilini kimliğini istiyor, AKP ise öldürüyor tutukluyor. Askeri ve siyasi operasyon dursun. Tutuklular serbest bıraksınlar. Bu ikisini bekliyoruz 15 Haziran'a kadar. 20 yaşlarında ölen gençleri ölüme gönderen AKP'yi lanetliyoruz. Kürdistan, ulusal birliğin ve Türkiye'de yaşayan tüm halkların eşitlik sevdalısı olanların birleştiği yerdir. Gidip AKP'nin ve CHP'nin saflarında yer alan Galip Ensarioğulları, Sezgin Tanrıkulu'lar. Bu partiler tek tek dil, tek millet, diyor. Bunu demeyen ise sadece bu blogtur. Anadilde eğitimden bahseden, barıştan bahs edenlerin başka yerde bulunmaları münafıklıktır, ihanettir. 12 Haziran'da AKP'yi Kürdistan^dan kovacağız"

ZANA: DAĞDAKİLER GELİP HALKA HİZMET ETMELİ

Adaylardan Leyla Zana, Ak Parti'nin de diğer partilerden bir farkının bulunmadığını, devletle aynı düşündüğünü belirterek, CHP'nin devletin annesi, MHP'nin ise babası olduğunu söyledi. Zana, şöyle dedi:

"Yani biri anne, biri baba, diğeri de evladın kendisidir. Buna inanıyorum. Bu halk barışa da serhıldana da(başkaldırı) vardır. Görüşmeler artık İmralı'da kalmamalı, bir an önce bu görüşmeler kamuoyuyla paylaşılmalı. Umutları karatmamanız gerekir. Umudunu yitiren insandan kimse iyilik bekleyemez. Umutlarını yitirenler her şeyini yitirirler. Halkın beklentisi uzatılan ellerin tutulmasıdır. Zindanların boşalmasıdır. Dağdakilerin gelip burada halkına hizmet etmesidir. Bu halk devlete zaman kaybetmeden kaynaklar yitirilmeden bir an önce barışçıl bir yola girmesini diliyorum."

KÜRTLER ÖCALAN'A NEDEN BU KADAR BAĞLI?

Mitingte sık sık 'Yaşasın başkan Apo' sloganları atılması üzerine Zana, Kürtçe konuşarak şöyle dedi:

"Bana soruyorlar; 'Niye bu kadar yaşasın başkan Apo sloganları atılıyor?'. Ben diyorum ki, Kürtlerin tarihteki direnişlerinin büyük kısmı hep bölgelerle sınırlı kalındı. ancak şimdi yekvücut oldular. Tek bir şemsiye altında toplandılar. Bunu sağladığı için ona Kürtler bu kadar bağlılar."

Kürt halkının haklarını savunup mücadele ederken asla kimseye karşı düşmanlık beslemediğini söyleyen Leyla Zana, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz birlik için hep söz verdik. 6 yıldır ülke ülke gezdim çalmadık kapı bırakmadım. Ve, onlardan şunu istediğim Kürtlerin birliğine çomak sokmayın, Kürt kimliğine yönelik saldırıyı durdurun. ABD ve AB gelip Kürtleri kurtarın da demiyoruz, ama bize engelde olmayın diyoruz. Kürt gençlerinede buradan sesleniyorum. Kürt gençlerinin bir çoğu kendi arasında Türkçe konuşuyor. Bunda onların suçu yok. Kimliksiz ve dilsiz bir halk yok sayılır. Dilin varlığı halkın varlığıdır. Kürt gençleri Türkçe de konuşsun ama önce Kürtçe konuşsun. Eğer Şeyh Sait'e, Seyit Rıza'ya, İhsan Nuri Paşa'ya, Kemal Pir'e, Mazlum Doğan'a sevginiz ve hürmetiniz varsa kendi ana dilinizi konuşun ve köklerinizi unutmayın."

ALTAN TAN: İSLAM HUKUKUNA SORALIM

Adaylardan Altan Tan, Başbakan Erdogan'ın Kürt sorununda ne şeriat ne de dünya hukuk normlarını kabul etmediğini öne sürdü. Tan, şöyle dedi

"Bugün sabırların tükendiği gündür. Bir Başbakan geldi. ben Müslümanım dedi. Sorunları çözemedi. Bugün bize bekleyin sabredin diyor. Sabretmeye tahammülümüz kalmadı. On binlerce evladımız dağda hayatını kaybetti. Mezarları bile yok. On binlerce cezaevinde. Yüzbinlerce insan Avrupa'da mülteci. Bunların beklemeye tahammülü var mı? Birbirimizi tanıdık artık. İki net talebimiz var. Kürtçe ana dilde eğitim ve bir statü istiyoruz. Bizi Cemil Çiçek'in, Vecdi Gönül'ün yönetmesini istemiyoruz. Allah'a, Peygambere inanıyorsan. İslam hukukuna soralım. Kürtçe ana dilde eğitim böler diyorlar. 104 yıl önce Saidi Kurdi Sultanhamit'ten Kürdistan'a Kürtçe, Arapça ve Türkçe eğitim yapacak üniversite istedi. Deli diye tımarhaneye attılar. Sen Müslümansan Saidi Kurdi'den daha mı iyi biliyorsun? Erdoğan'a soruyorum. Laiksen AB kriterlerini uygula. Ben Kasımpaşa kritirlerini uyguluyorum diyorsan, bizde Bagog'un Cudi'ninkritirlerini uygularız. Kürtler her şeye rağmen birlikte yaşam diyorlar. Ama bu yolda Kürtlere kapanırsa bundan sonrasını siz düşünün. Biz düşünmekten vazgeçiyoruz. Biz yine çözüm diyoruz. Ama kabul etmezsen Ziya Paşa'nın 'tekmir ile uslanmayanın hakkı kötektir' sözünü hatırlatırız. Sivil cuma namazlarımıza dil uzatmaya başladılar. İmamlarımız için 'çakma imam' diyorlar. Getirin Diyanet İşleri Başkanı'nı imtihan etsin. MGK kararıyla Kürt illerine 15 bin imam gönderiyorlar. Allah'ın dinini öğretmeye geliyorlarsa baş göz üzerini. Gelin barış kardeşlik elini kırmayın. Seçimlerden sonra yeni bir anayasa, yeni bir Türkiye inşa edelim. Ama Kürt'ün de kendi adı, kimliği statüsü olsun."

"KÜRDİSTAN'IN BAŞKENTİ"

Adaylardan Nursel Aydoğan, Diyarbakır için 'Kürdistan'ın başkenti' ifadesini kullanırken, "Kürdistan'ın başkentindeyiz. Ben bir Türk'üm ve bu vekil olma onurunu bana verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Bu onuru ölünceye kadar taşıyacağım. Bu halk her şeye rağmen 30 yıldır meydanlardadır. Kürtle'rin verdiği mücadele Vietnam'ı geçmiştir. AK Parti bunu görmek zorundadır. Ya bu iradeyi görürsün tanırsın, ya da çekip gidersin. Ya silinip gideceksin, ya bu sorunu çözeceksin. Başka şansı yok. Kürt halkı bu ülkenin bütünlüğü içerisinde onurluca yaşamak istiyor. Bu bir insan hakkıdır. Bunlar varsa benim statüm olmalıdır diyor. Yeni bir anayasa hazırlanmazsa, yaşanacaklardan çok kaygılıyım. Başbakan benim kadar kaygılıysa bu sorunu Türkiye halkları için çözmek zorundadır. Bu yürüyüşte zaferle noktalanacaktır" dedi.

ELÇİ: KÜRTLERİN ÜLKESİ KÜRDİSTANDIR

Geçmiş'te PKK'ya yönelik yaptığı eleştirilerle tanınan adaylardan Şerafettin Elçi ise, Kürtlerin artık birlik olduğunu ve bu birlikteliğin bozulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Diyarbakır'ın Kürdistan'ın onuru olduğunu dile getiren Elçi, şöyle dedi:

"Amed'i (Diyarbakır) teslim almaya kimsenin gücü yetmez. Kimse Amed'e dil uzatmasın çünkü dilini keserler, kimse el uzatmasın elini keserler. Amed onurlu zafer bayrağını surlarına dikinceye kadar mücadelesini sürdürecektir. Davamız haklı bir davadır. Biz kimliğimizi istiyoruz. 7 bin yıl önce atalarımız tarafından teslim edilen bu kimliğe sahip çıkıyor ve istiyoruz. Bizim kimliğimiz Kürttür, Kürtlerin ülkesinin ismi de Kürdistandır. Onurlu bir yaşama kavuşana kadar dilimiz ve ülkemizi savunacağız. Biz barış isteyen bir halkız. Ancak savaşta da kimse bizi teslim alamaz. Bizden hep birlik olmamızı istediniz bizde birlik olduk. Önümüzde uzun bir yol var bu bu yol zafere ulaşana kadar sabrımızı yitirmeyeceğiz."Türkiye Haritası