03:20:55  08 Temmuz 2015 Çarşamba
’Oslo Görüşmeleri’ Nedir?

Bir yıl önce bir ses kaydının ortaya çıkmasıyla, Oslo görüşmeleri kamuoyunca bilinir hale geldi, ardından Fidan’ın KCK soruşturmasında ifadeye çağrılmasıyla MİT krizi çıktı.

19 Eylül 2012 Çarşamba, 09:07:48

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

’Oslo Görüşmeleri’ Nedir?

13 Eylül 2011'de Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) internet sitesinde bir ses kaydı yayınlandı. Birkaç saat sonra kaldırılan kayıtta, Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) temsilcileriyle Türkiye Devleti görevlileri arasında yapılan müzakerenin yer aldığı ileri sürüldü.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, hem PKK Lideri Abdullah Öcalan'la hem de PKK temsilcileriyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ve "özel temsilci" sıfatıyla görüştüğü ileri sürüldü.
Koordinatör ülke olan Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan görüşmeye, dönemin Başbakanlık Müsteşar yardımcısı, MİT Müsteşarı Fidan, MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş, KCK'den Mustafa Karasu, PKK'li Sabri Ok ve Zübeyir Aydar'ın katıldığı ileri sürüldü.
8 Şubat'ta Oslo görüşmelerine katılan Fidan, Güneş ve eski MİT Müsteşarı Emre Taner, KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrıldı. Savcının, sorguda KCK yapılanmasında MİT'in rolü ile Oslo görüşmelerini soracağı iddia edildi.
MİT Kanunu 15 Şubat'ta Meclis'te bir gecede değiştirildi, Fidan'ın ve diğer MİT mensuplarının görevleri kapsamındaki konularla ilgili ifade vermesi Başbakanlık iznine bağlandı.
MİT mensupları ifade vermeye gitmedi.
Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarı Fidan için "sır küpüm" dedi ve onu İmralı ve Oslo'ya gönderenin kendisi olduğunu kabul etti.
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Haziran ayında Avni Özgürel'le yaptığı söyleşide, "Oslo'da çözüme çok yaklaşıldığını, kendisinin de süreci yakından takip ettiğini" söyledi.
Karayılan, 14 Temmuz 2011'de Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 asker ile yedi PKK'linin hayatını kaybettiği çatışmanın sürece çok zarar verdiğini de söyledi. Türkiye Haritası