18:39:46  07 Temmuz 2015 Salı
’Suriyeli kızlar 125 dolara satılıyor’

Arap Baharımülteci kadınlar için ’Arap Azabı’na dönüştü. Suriyeli mülteci kızlara zengin Araplar göz koydu.

11 Eylül 2012 Salı, 23:18:13

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

’Suriyeli kızlar 125 dolara satılıyor’

Arap basınında çıkan haberlere göre, Ürdün'deki mülteci kamplarında kalan 15 yaşından küçük Suriyeli kızlarla para karşılığında evlenmek, Suudi Arabistanlı erkekler arasında trend haline geldi. Söz konusu iddialara konu olan kampların bugünkü konuğu ise Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) özel elçisi Angelina Jolie'ydi.

İngilizce yayımlanan Arap gazetesi The National’da yazan Hassan Hassan'ın iddiasına göre, yaşı ilerlemiş birçok Suudi, Suriyeli sığınmacı ailelerin içinde bulunduğu durumdan istifade etmeye çalışıyor.

Hassan, bu kişilerin evlenecekleri Suriyeli kızları bulmak için internetteki Arap forumlarını kullandığını belirtti. Hassan, ailelerin zoruyla evlendirilen kızlar için Suudi alıcıların, 125 dolar ile 250 dolar arasında değişen meblağlar ödediğini ifade etti.

Yazar, Suudi Arabistan'dakine benzer bir trendin Türkiye ve Irak'ta da popüler olmaya başladığı yönünde haberler olduğunu belirtti.


Angelina Jolie o kamplardan birinde


JOLIE O KAMPLARDA

ABD'li aktris Angelina Jolie, bugün BMMYK özel elçisi sıfatıyla Ürdün'deki kampları ziyaret etti.

Zaatari mülteci kampındaki Suriyelilerden "dehşet verici" ve "yürek burkan" öyküler dinlediğini söyleyen Jolie, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm dünyanın Suriye'deki gelişmelerden büyük endişe duyduğunu belirtti.

Özellikle çocukların anlattıklarından çok etkilendiğini ifade eden Jolie, mültecilerin en çok "Bize kim yardım edecek" sorusunu dile getirdiğini söyledi.

BMMYK'nin, Nisan ayında çalışmalarından dolayı iyi niyet elçiliğinden özel elçiliğe terfi ettirdiği Jolie, geçtiğimiz yıl da Hatay'daki mülteci kamplarını ziyaret etmişti.

'BU TECAVÜZE BİR SON VERİLMELİ'
El Kuds Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdulbari Atvan da, Suriyeli mültecilerin içinde bulunduğu zor şartları suiistimal eden Arap zenginlerine sert tepki gösterdi. Atvan “Farklı Arap ülkelerinden yaşlı adamlar, kamplardaki 15 yaşın altındaki kızlarla evleniyor. Küçük yaştaki kızla yapılan evlilik bir çeşit tecavüzdür ve bunlara derhal son verilmelidir. Bunu yapan zalimler de adalet önüne çıkarılmalı” dedi.

Etiketler


Türkiye Haritası