22:52:34  01 Temmuz 2015 Çarşamba
ABD’nin İran ambargosu Türkiye’ye yarıyor

ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin nükleer programı nedeniyle İran’a uyguladığı ambargo, Türk piliç eti üreticilerine yaradı.

23 Temmuz 2012 Pazartesi, 12:23:13

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

ABD’nin İran ambargosu Türkiye’ye yarıyor

Lades Piliç Genel Müdürü Bayram Ali Barbaros, AB ülkeleri ile ABD'nin İran'a ambargo uygulaması nedeniyle hammadde alımında sıkıntıya düşen İranlı üreticilerin tavuk etinde Türkiye’ye yöneldiğini bildirdi.
Barbaros, İran’a uygulanan ambargonun boyutunun genişlemesi sonucu İranlı firmaların hammadde alamadığı için üretim yapamadıklarını, ayrıca İran’daki hayvan sağlığı problemlerinin de yaşanmasıyla bu ülkede piliç eti fiyatlarının astronomik rakamlara çıktığını vurguladı.

Barbaros, ‘’Bu nedenle, bazı gazetelerin internet sayfalarında yer alan haberlere göre, bu ülkede, sosyal gerginliği artırdığı gerekçesiyle, TV’lerde bile tavuk etinin gösterildiği sahnelerin sansürlenmesi için çalışma başlatıldığı belirtiliyor’’ dedi.

Barbaros, İranlı firmaların, piliç eti talebinde bulunduklarını ifade ederek, bu talepte öncelikli nedenin tesislerinde dünyanın en kaliteli tavuğunun üretilmesi ve İslami usullere uygun kesim olduğunu ifade etti.
Helal Gıda Sertifikasının, Lades Piliç gibi ihracat ağırlıklı üretim yapan firmalar için büyük önem taşıdığını belirten Barbaros, özellikle İran, Suudi Arabistan, Irak ve Malezya gibi pek çok Arap ve İslam ülkesinin ihraç ürünlerinde aradığı temel şartın İslami usullere uygun üretim olduğunu vurguladı.
Piliç üretiminde kendi kendine yetebilecek olan İran'ın, hammadde alamadığı için ve hayvan sağlığı problemleri nedeni ile tavuk etinde dış pazarlarda arayış içine girdiğini, bu çalışmaları sonucu helal gıda ve hijyen ile kaliteli üretimleri nedeniyle kendileriyle irtibat kurduklarını anlatan Barbaros, bu ülkenin yaklaşık 400 bin ton civarında tavuk eti talebinin olduğunu tahmin ettiklerini kaydetti.

Müslüman ülkeler için helal gıda sertifikalı ürünün öncelikli koşul olduğunu ifade eden Barbaros, dünyada Müslüman sayısı arttıkça bu sertifikanın öneminin daha çok ön plana çıktığını dile getirdi.

Etiketler


Türkiye Haritası