13:00:29  30 Haziran 2015 Salı
Başbakan Erdoğan’ın Kutlu Doğum konuşması

Kutlu Doğum gecesinde konuşan Başbakan Erdoğan, 4+4+4 düzenlemesine gönderme yaptı.

15 Nisan 2012 Pazar, 01:22:06

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Başbakan Erdoğan’ın Kutlu Doğum konuşması    

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku" temasıyla Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen "Kutlu Doğum Haftası" etkinliğinin açılış töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in katılımıyla gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Programda, 35 ülkeden 40 öğrencinin Diyanet İşleri Tasavvuf Musikisi Korosu'nda oluşturduğu özel "Kardeşlik Korosu"nun sahne aldı. Açılışa, eşi Emine Erdoğan ile birlikte katılan Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Hazreti Peygamber'in, sevginin peygamberi, şefkatin, muhabbetin peygamberi olduğunu belirterek, "Peygamber Efendimizin hayatında, bırakınız bizim için, bırakınız bizim çocuklarımız için, başka dinlere mensup toplumların çocukları için bile bir tek olumsuz an, bir tek olumsuz sahne bulmak asla ve asla mümkün değildir. Kendi çocuklarımızı da, dünyadaki bütün çocukları da böyle bir örnek hayatı öğrenmekten mahrum etmemeliyiz" dedi.


Kuran bir süs eşyası değildir
Erdoğan’ın Kutlu Doğum konuşması-1    

"KUR'AN BİR SÜS EŞYASI DEĞİLDİR"

Kuran-ı Kerim'in okullarda seçmeli ders olmasına da değinen Erdoğan, şunları söyledi:

"Biliyorsunuz, bu konuda önemli bir adımı geçtiğimiz günlerde attık. Çocuklarımızın artık okullarda seçmeli olarak Kuran-ı Kerim'i, onun yanında Hazreti Peygamber'in hayatını yani Siyer-i Nebi'yi öğrenecek olmaları, istikbalimiz adına, ülkemizin ve milletimizin geleceği adına hiç tartışmasız büyük bir fırsat. Böyle bir fırsatı sağlamanın, çocuklarımız için aileleri için böyle bir imkanı ve zemini inşa etmenin bahtiyarlığı içindeyiz. Şunu burada ifade etmek isterim. Kur'an bir süs eşyası değildir. Kur'an bir ilham kaynağıdır. İstiklal şairimizin ifadesi çok açık ve net. Ne diyor? 'Ya açar bakarız nazmı celilin yaprağına ya üfler geçeriz bir ölünün toprağına. İnmemiştir Kur'an bunu hakkıyla bilin ne mezarda okunmak ne de fal bakmak için'. Sevgili Peygamberimizin ümmeti olma şanına, şerefine layık bir millet olarak, onun hayatını anlamak, onun hayatını öğrenmekten bizim için daha önemli ne olabilir? İşte o sevgililer sevgilisinin hayatını anlamak, öğrenmek, onu hayatımıza taşımak için seçmeli olarak Peygamberimizin hayatının da konmuş olması çok anlamlı. Peygamber'in hayatının öğrenilmesinden tedirgin olanlar da, O'nun hayatını okuduklarında korkularının, tedirgin olmalarının yersiz olduğunu göreceklerine inanıyorum."

"MADDECİ NESİLLER YETİŞTİRME PROJELERİ BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANMIŞTIR"

Erdoğan, toplumların, genç nesillerin, çocukların manevi değerlere sahip olmalarını, inanmalarını engellemeye dönük her irade ve her idarenin tarih boyunca başarısızlığa mahkum olduğunu söyleyerek, "Mekanik, ruhsuz, maddeci nesiller yetiştirme projeleri dünyanın her yerinde başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Kitaplar yasaklanmış, kurslar kapatılmış, ezanlar susturulmuş, camilere kilit vurulmuş, çocukların Kuran ve Siyer öğrenmeleri engellenmiş... Ancak millet ne dininden ne de din eğitiminden zulme maruz kalma pahasına, canı pahasına da olsa asla vazgeçmemiştir. Tarihi tecrübe insanlığa göstermiştir ki, din ve maneviyat eğitimini yasaklamak, engellemek onu ortadan kaldıramamıştır, sadece yer altına itmiştir. Milli, manevi ve dini değerlerin özgürce eğitimini tesis etmek, bu doğrultuda gerekli imkanları sağlamak ise tercih hürriyetini pekiştirmiş ve sağlıklı nesillerin yetişmesine zemin hazırlamıştır" diye konuştu. Bu toprakların Kuran mesajıyla yoğrulmuş topraklar olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bu topraklar ve bu büyük tarih, Kuran-ı Kerim ve Siyer-i Nebi ile hemhal olmuş, bütünleşmiş topraklardır. İstiklal Marşımızın şu dizeleri bu toprakların ruh kökünü ve dinini en güzel şekilde ifade ediyor. 'Bu ezanlar ki, şahadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli'" dedi.


Erdoğan’dan Kutlu Doğum’da ’kardeşlik’ mesajı
Erdoğan’dan Kutlu Doğum’da ’kardeşlik’ mesajı    

AKAN KAN, KARDEŞLİK HUKUKUNUN ÇİĞNENMESİNİN BİR NETİCESİDİR

"Kardeşlik" ilkesine vurgu yapan Erdoğan, "Bugün Afganistan'da, Irak'ta, Filistin'de, Libya'da şahit olunan acı manzara, kardeşlik ve kardeşlik hukuku ilkesinin çiğnenmesinin bir sonucudur. Bugün Suriye'de Hz. Peygamber'in mübarek ayaklarının değdiği topraklarda akan kan, işte kardeşlik ve kardeşlik hukukunun çiğnenmesinin bir neticesidir. Sünni'nin Şii'yi, Nusayri'nin Sünni'yi katletmesi, ihtilafların husumetlere dönüşmesi asla kabul edilemez" diye konuştu. Konuşmaların ardından katılımcılara gül dağıtıldı.

 Türkiye Haritası