22:26:20  05 Temmuz 2015 Pazar
Birinci Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni gerçekleşti

Türk dilinin öncüsü Aşık Paşa, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, KIYŞAD ve İLESAM temsilciliğinin ortaklaşa olarak düzenlediği programla anılacak.

25 Kasım 2012 Pazar, 20:19:37

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Birinci Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni gerçekleşti

Kültür Merkezi'nde Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni ilk defa uluslararası düzeyde gerçekleştirilecek şiir şölenine Azerbaycan'dan 2, Makedonya'dan 2 ve yurt içinden 17 olmak üzere, toplam 21 şair katıldı.

Türk dilinin öncüsü olan, Aşık Paşa, Türk halkına tasavvufu öğretmek gayesi ile aruz ve hece vezinlerini kullanarak mesnevi ve dörtlük türünde eserler vermiştir. Türkçe'nin gelişmesi ve benimsenmesinde hizmeti büyük olmuştur. Garipname'si 10.000 beyitten fazladır. Tasavvuf konusunu işleyen on bölümlük büyük bir eserdir. Hece ve aruz vezni ile yazdığı manzumelerinde Yunus Emre'nin etkisi vardır. Programa katılan Vali Özdemir Çakacak "Türk milletinin sesi, Türk kültür ve irfan hayatının önderi olan Aşık Paşa'yı böyle panel ve şiir şölenleri düzenleyerek genç nesillere kültürümüzü anlatmayı hedefledik, ayrıca bu tür kültürel şölenler nesiller arasında bir bağ oluşmasının temelini oluşturmaktadır" dedi.

Kültür Merkezinde Aşık Paşa konulu panele konuşmacı olarak, Aşık Paşa'nın Garipname isimli eseri ile Gülşehri'nin Kuşların Dili isimli eserlerini günümüz Türkçesine çeviren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Kemal Yavuz, Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlileri Prof. Dr. M. Fatih Köksal ve Doç. Dr. Selahattin Bekki katıldı.

 
Türkiye Haritası