19:47:10  30 Haziran 2015 Salı
Bisikletine motor taktı

Kırıkkale’de lise öğrencisi Semih Topluışık, bisikletine taktığı motor ile herkesin ilgi odağı oldu.

28 Haziran 2012 Perşembe, 11:22:10

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Bisikletine motor taktı

Hurdalıktan topladığı malzemelerle bisikleti motora çeviren genç mucit, saatte 60 kilometre hız yapabiliyor. Tek silindirli ve çift zamanlı olan bisiklet yağ karışımı benzinle çalışıyor.

Bisikletine taktığı motor ile hem pedal çeviren Topluışık, hem de yorulduğu anlarda motorunu çalıştırarak 1 litre benzin ile 60 kilometre yol yapabiliyor. Küçük yaşlardan beri teknolojiye merakı olduğunu anlatan Topluışık, "Bünyem zayıf olduğu için bisikleti kullanmakta zorlanıyordum. Daha az benzin ile daha fazla yol gidebilmek için arayışlarda bulunurken, bisikletime motor takmak geldi aklıma. Yaklaşık 1 ay çalışarak, bisikletime motor takmayı başardım. Küçük bir motor olduğu için karşıdan çok fazla fark edilmiyor. Daha sonra ise mekanizmasını oluşturdum.” dedi.

Bisikletimin pedalını çevirip gittiğim sırada, motoru çalıştırmak ve motorla hareket etmek istediğimde debriyaja bastığını belirten Topluışık, “Motor kendiliğinden çalışıyor. Bundan sonra ise gaza basarak yaklaşık 60 kilometre sürate ulaşabiliyorum. Tekrar bisiklet kullanmak istediğimde motoru devreden çıkarıyorum. Bisikletimi hem spor amaçlı kullanıyorum, hem de daha hızlı ulaşım amaçlı kullanabiliyorum. Motor takılı bisikletimi görenler ise hayretle bakıyorlar." diye konuştu.

Bisikletinin üst kısmına 2.5 litrelik bir de benzin deposu monte ettiğini belirten Topluışık şu bilgileri verdi: "Motor çok küçük ve az benzin yaktığı için 1 litre benzin ile 60 kilometre yol gidebiliyorum. Bisiklet hafif bir yapıya sahip olduğu için, motor rahatlıkla 60 kilometre sürate kadar çıkabiliyor."

Yaklaşık 20 yıldır sanayide çalıştığını ve araçlara gaz sistemi taktığını açıklayan Savun Ekici, “İlk defa bisiklette motor takıldığını gördüm. Bu zamana kadar motosikletlere gaz takanlar oldu. Eğer Semih izin verirse ben de bisiklete gaz takmayı düşünüyorum. Bunu yaparsam Türkiye’de bir ilk olacak.” dedi.

Topluışık’ın bisiklete benzin aldığını gören istasyon çalışanı, Topluışık’ı tebrik ettikten sonra seri üretime geçmesi temennisinde bulundu.

Etiketler


Türkiye Haritası