14:20:13  07 Temmuz 2015 Salı
Cizre’de Kürtçe hutbe

Cizre’de her cuma günü hutbeler Kürtçe okunuyor. Kürtçe hutbe dinlemek için bazı vatandaşlar Cizre’den köye gidiyor.

24 Aralık 2010 Cuma, 15:12:24

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Cizre’de Kürtçe hutbe    

Şırnak'ın Cizre İlçesi Nala İshak Köyü'nde her cuma günü hutbeler Kürtçe okunuyor. Kürtçe hutbe dinlemek için bazı vatandaşlar Cizre'den köye gidiyor.

Cizre'ye yaklaşık 4 kilometre mesafede bulunan Nala İshak Köyü'nde cuma günleri hutbeler Kürtçe okunuyor. Her hafta Cizre'den Kürtçe hutbe dinlemek için vatandaşlar köye gidiyor. Kürtçe hutbeyi daha iyi anladıklarını söyleyen Sait Rovanas, "Hutbeyi daha iyi anlayabiliyoruz. Onun için burada Kürtçe okunan hutbelere katılıyoruz. Zaten Kürtçe okunduğu için çevre köy ve Cizre'den çok kişi buraya gelip hutbeye katılıyorlar" dedi.

TÜRKÇEYİ BİLMİYORUZ

Hutbeye katılan Ahmet Kartal, her yerde hutbenin Kürtçe okunmasını istediğini söylerek, "Türkçeyi bilmiyoruz ve anlamıyoruz onun için her şeyin Kürtçe olmasını istiyoruz" dedi. Cizre'den köye Cuma namazını kılmak ve hutbeyi Kürtçe dinlemek için her hafta yol parası vererek geldiklerini söyleyen Abdulcelil Özdemir, "Bizler masraf yaparak buraya geliyoruz ve hutbemizi dinliyoruz. Türkçe bilmiyoruz ve anlamıyoruz. Onun için buraya gelip Kürtçe hutbeyi dinliyoruz. Böylece daha anlayabiliyoruz. Cizre'de hutbeler Türkçe okunduğu için anlamıyoruz ve bizler buraya geliyoruz" dedi. 

Etiketler


Türkiye Haritası