02:29:25  06 Temmuz 2015 Pazartesi
Dicle Üniversitesinde PKK-Hizbullah gerginliği

Dicle Üniversitesi’nde iki öğrenci grubu arasında çıkan kavgada 4’ü öğrenci 5 kişi yaralandı.

08 Nisan 2013 Pazartesi, 14:18:15

En ilginç hediyeler Tabikide.com'daDicle Üniversitesinde PKK-Hizbullah gerginliği    

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim, Mimarlık ve Mühendislik Fakülteleri önünde karşıt görüşlü iki öğrenci grubu arasında bildiri dağıtımı konusunda kavga çıktı. Güvenlik güçlerinin de müdahale ettiği kavgada 4'ü öğrenci 5 kişi yaralandı.

Dicle Üniversitesi’ndeki gerginlik sokağa taştı

 

Dicle Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasındaki olaylar İlahiyat Fakültesi önünde toplanan ve ellerinde sopa bulunan bir grup, "Kahrolsun PKK" sloganları eşliğinde yürüyerek, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi binasına gelmesiyle başladı. Burada bildiri dağıtmak isteyen bu grup ile bu gruba izin vermeyen sol görüşlü öğrenciler taşlı, sopalı kavga çıktı. Çıkan kavgaya güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Çıkan olaylarda 3 sol görüşlü öğrenci ile bir polis yaralandı. İlahiyat Fakültesi öğrencileri, ellerinde taş ve sopalarla kampüs alanında, tekbir getirerek, polis kontrolünde öğrenci yurduna kadar yürüdü.
 
Yaralı öğrencilerin gözaltına alınması üzerine yaklaşık 500 öğrenci Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi girişinde oturma eylemi yaptı. Saatlerce süren eylem sırasında polis yetkilileri ile öğrenci temsilcileri arasında uzun süren görüşmelerden sonra gözaltına alınan öğrencilerin olay yerine çağrılan sağlık görevlilerin yaptığı müdahaleden sonra serbest bırakıldı.
 
Oturma eylemi sırasında çok sayıda öğrencinin katılımı ile sayıları artan sol görüşlü öğrenciler, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasından sonra bu kez slogan atarak yürüyüşe geçti. Sloganlar eşliğinde yürüyen öğreciler, İlahiyat Fakültesi ve Hukuk Fakülteleri güzergahını kullanarak Tıp Fakültesi Hastanesi yakınından kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında, Dicle Üniversitesi'ne ait 21 EJ 225 plakalı resmi bir araç, adı öğrenilemeyen bir öğrenciye çarptı. Aracın çarptığı öğrenci orta refüje düştü. Arkadaşlarının yardım ettiği öğrenciğinin burun ve kafasının arka kısmından kan aktığı görüldü. Yaralı öğrenci, olay yerine çağrılan ambulans ile Dicle Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.
 
Kent merkezine doğru yürümek isteyen kalabalık öğrenci grubuna, üniversite köprüsü girişinde müdahale edildi. Güvenlik güçleri gaz bombaları tazyikli su ile müdahale ettikleri öğrenciler de taş ve sopalarla karşılık vermesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı.
 
Üniversite yerleşkesinde alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, üniversiteye giden yol üzerine çıkan öğrencilerin buradaki oturma eylemi uzun süre devam etti. Üniversite Köprüsü'nden gidiş-gelişlere izin verilmezken, acil hastalar ise Silvan Köprüsü üzerinden hastaneye götürüldü.
 
Öte yandan Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi'nde sabah saatlerinde çıkan çatışmada, bina girişinde bulunan bir çok kapı ve pencere camının kırıldığı görüldü.
Polis ekipleri, olayları önlemek için tazyikli su ile müdahale etti. İki grubun birbirlerine taş ve sopalarla saldırması kameralara saniye saniye yansıdı. 
 
Olayların PKK ve Hizbullah yanlısı slogan atan öğrenciler arasında yaşandığı belirtildi.
Etiketler


Türkiye Haritası