14:56:57  01 Temmuz 2015 Çarşamba
Domates artık topraksız yetişiyor

Topraksız üretilen jeotermal enerjili domates serasına ilgi her geçen gün artıyor.

22 Kasım 2010 Pazartesi, 16:33:25

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Domates artık topraksız yetişiyor

Türkiye'de ilk kez 2 yıl önce Yozgat'ın Sorgun İlçesi'nde jeotermal enerji ile ısıtması yapılan 10 dekarlık seranın hemen yanına 5 dekarlık yeni bir sera daha yapıldı. Topraksız üretilen jeotermal enerjili domates serasına ilgi her geçen gün artıyor.

Sorgun'a İlkser Seracılık tarafından 2008 yılında yapımı tamamlanan jeotermal enerjili ile ısıtılan sera alanı 15 dekara çıkartıldı. İlkser Seracılık Şirketi sahiplerinden Oktay Kümbetli, 10 dönümlük alanda deneme amaçlı gerçekleştirdikleri üretim sonucunda eksikliklerin tespit edilip, giderildiğini, elde edilen domatesin iç piyasaya verildiğini söyledi. 2008 yılında 10 dönümlük alandaki tesisi hizmete açtıklarını, bu yıl ise 5 dekarlık alanda sera kurduklarını belirten Kümbetli, yıl sonuna kadar 10 dönümlük alandaki tesislerin de tamamlanıp, ekimlerinin yapılacağının altını çizdi. Kümbetli, ôÖnümüzdeki yıl sonuna kadar ise geriye kalan 25 dönümlük alanda tesisler devreye sokulacak. Toplamda 50 dönümlük alandaki sera tesislerimizde topraksız tarım yapmak suretiyle salkım domates üretimi yapılacaktır" dedi.

TOPRAKSIZ DOMATESLERDEN EKİM AYINA KADAR ÜRÜN ALINACAK

Tamamen topraksız tarım uygulaması yaptıklarını belirten Oktay Kümbetli, 10 dönümlük alanda yıllık 400 tonluk hedefledikleri üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Kümbetli, "Geçen yıl 10 dönümden aldığımız ürünleri Ankara ve İstanbul'da pazarladık. Bu yıl itibariyle 15 dönümden bir kesimde ise yaklaşık 600 ton domates elde etmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 1 ay öncesi yeni fidelerimizi diktik. 60-70 gün sonra ticari anlamda ürün toplamaya başlayacağız. Hastalık gibi faktörler devreye girmezse önümüzdeki yıl ekim ayına kadar, diktiğimiz bu fidelerden ürün almaya devam edeceğiz" dedi.

Kümbetli, toplamda 50 dönülük alanda kurulacak olan sera tesislerini jeotermal enerji ile ısıtarak, topraksız tarım yapacaklarını belirtirken, "Bu tesislerimizden yılda en az 2 bin ila 2 bin 500 ton arkasında bir ürün alarak, tamamını ihraç edeceğiz. Bu kapsamda şu anda 13 olan çalışan sayımızı 70'e çıkaracağız. Projenin hayata geçirilmesinin ardından yeni bir proje daha hazırlayıp, bölgede paketleme ve soğuk hava depolarını da kuracağız" diye konuştu.

Etiketler


Türkiye Haritası