12:28:23  06 Temmuz 2015 Pazartesi
Elektriksiz kalınca rüzgar tribünü kurdular

Bursa’nın Yenişehir İlçesi?ne bağlı Akbıyık Köyü, TEDAŞ’a olan borçları nedeniyle elektriksiz kalınca çareyi kendi enerjisini üretmekte buldu.

09 Ekim 2011 Pazar, 11:30:23

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Elektriksiz kalınca rüzgar tribünü kurdular    

Bursa İl Özel İdaresi'ne proje sunan Köy Muhtarı Mustafa Çiçek, 160 bin TL mal olan rüzgar tribününü köye diktirerek Türkiye'de ilk kez kendi elektriklerini üretmeyi başardılar.

Yenişehir İlçesi'ne bağlı 110 haneli Akbıyık Köyü sakinlerinin TEDAŞ'a faiziylebirlikte 33 bin TL olan borçları nedeniyle elektrikleri kesildi. İçme sularını elektrikli pompa ile karşılayan köylüler susuz kalınca yeni çareler aramaya başladı. Rüzgar tribünleri ile kendi elektrik üretilebileceklerine karar veren Köy Muhtarı Mustafa Çiçek, köylülerle birlikte proje hazırlayarak Bursa İl Özel İdaresi'ne başvurdu. Yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan 160 bin TL maliyetindeki projenin tamamlanmasının ardından köy halkı 2 aydır içme suyunu rüzgar tribünün ürettiği elektrik ile karşılıyor. Türkiye'de ilk defa köylülerin girişimiyle kurulan rüzgar tribünü şu an 40 ile 50 kilowat/saat elektrik üretiyor.

Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel, Köy Muhtarı Mustafa Çiçek, Ak Parti İl Genel Meclis Yenişehir üyeleri ve köylüler ile birlikte rüzgar tribününü tanıttı.

TÜRKİYE'DE İLK

Projenin Türkiye'de ilk olduğunu söyleyen Demirel, 'Türkiye'de rüzgar tribünleri var ama onlar şirketler vasıtasıyla işletiliyor. Burasının ayrı bir özelliği var. Köylüler bize proje ile geldi. İl Özel İdaresi'nin desteğini istediler. Rüzgar tribünü yaparak köyün içme suyu pompasını çalıştırabiliriz dediler. Projeleri değerlendirdik. İlk defa pompajla içme suyu sağlanan bir köyde bunu denedik. Enerjiyi bu şekilde elde ederek köylünün giderlerini azaltabiliyoruz. İl Özel İdaresi 140 bin TL katkı sağlayarak projeyi gerçekleştirdiö dedi.

ELEKTRİK GİDERLERİ SIFIRLANDI

Sistemle içme suyunun kuyudan alınarak dağıtıldığını ve artan suyunda sulama göletine aktarıldığını anlatan Demirel, 'Kışın enerji fazlası verdiğinde sistemde biriken enerjiyi köylü diğer aydınlatmalarda kullanabilecek. Köylünün yılda 20 bin 30 bin TL elektrik gideri vardı. Şu an bunu neredeyse sıfıra indirdiö diye konuştu.

Demirel, projenin Bursa'nın rüzgar haritasına göre başka köyler de uygulanacağını kaydetti.

KENDİ ELEKTRİĞİMİZİ KARŞILIYORUZ

Göreve 4 yıl önce geldiğini kaydeden Muhtar Mustafa Çiçek, 'TEDAŞ'a borcumuz nedeniyle 5 yıldır köyümüzün elektriği kesikti. İçme suyumuzu da bu yüzden karşılayamıyorduk. Bunun üstesinden nasıl gelebiliriz diye düşündük. Araştırma yaptık ve proje aklımıza geldi. Bunu İl Özel İdaresi yetkililerine sunduk. Olumlu baktılar ve köylü de bu projeye sahip çıktı el birliği ile rüzgar tribününü için çalıştık. Şimdi çok rahatız. Kendi elektriğimizi kendimiz karşılıyoruz. Borcumuzda yok" dedi.

Etiketler


Türkiye Haritası