23:01:22  07 Temmuz 2015 Salı
Erdoğan’ın 3. balkon konuşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3. kez teşekkür konuşması için balkona çıktı.

12 Haziran 2011 Pazar, 22:07:34

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Başbakan’ın 3. balkon konuşması 1. Kısım    

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarının ardından AK Parti genel merkezinin balkonundan partililere bir teşekkür konuşması yaptı.

"Bugün kazanan milletimiz olmuştur" diyen Başbakan Erdoğan, yeni anayasa için uzlaşma arayacakları mesajını verdi ve seçim kampanyası döneminde zaman zaman sert polemiklere girdiği muhalefet liderlerine de 'Hakkınızı helal edin' dedi.

İşte Erdoğan'ın 3. balkon konuşması:

"Aziz milletim, sevgili kardeşlerim. Değerli yol arkadaşlarım. Bugün Ankara'dan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezinden tüm arkadaşlarımla hepinizi muhabbetle selamlıyorum. 81 vilayetimizi, 780 bin kilometrekarenin her metresini, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün varndaşlarını saygıyla selamlıyorum.

VİDEO YAYINA HAZIRLANIYOR...

Melborne'den Tokyo'ya kadar tüm Türk soydaşlarımızı buradan selamlıyorum. Gözlerini Türkiye'ye çevirmiş, Türkiye'den gelecek mesajı merakla bekleyen Şam, Bağdat, Üsküp, Bakü, Amman'daki tüm dost ve kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum. 12 Haziran 2011 seçim sonuçları, ülkemize, milletimize, tüm dünyaya hayırlı olsun. Bu sonuçlar inşallah bölgemizde ve dünyada adalete barışa ve huzura katkı sağlasın diyorum. Bütün milletimize, atılım noktasında gösterdikleri cesaret ve ciddiyet konusunda sandığa giden tüm vatandaşlarımıza yürekten şükranımı sunuyorum.

Uzak diyarlardan, gurbet ellerden gelip vatanında oy kullanan kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum.

Seçimlerde görev alan tüm kamu görevlilerine, güvenlik güçlerine, kamu görevlilerine ve müşahidlere ayrıca teşekkür ediyorum.

AK Parti olarak bugün farklı bir heyecanı yaşıyoruz. Türkiye'deki her 2 seçmenden birinin oyunu almış olmanın heyecanını yaşıyoruz.

(Kıskananlar çatlasın) slogaanı üzerine.

Hayır çatlamasın. Zira onları da kucaklayacağız, onları da aramıza alacağız. Zira kucakladığımız için 3. dönem milletimizden yetki almanın heyecanını yaşıyoruz.

Biz vurmaya değil, sevmeye geldik. Karşılık bulduğumuzda bu yola devam ederiz, karşılık bulmadığımızda da cevabını verir geçeriz.

22 Temuz'da 16 milyon oy alırken, bugün 21 milyon vatandaşımızın oyunu almanın gururunu yaşıyoruz. 

22 Temmuz seçimlerine göre oy oranımızı arttırmanın heyecanını yaşıyoruz.

Bize olan güveniniz için aziz milletimize teşekkür ediyoruz. AK Parti'ye oy vermiş olsun olmasın şunu tüm içtenliğim ile söylüyoum. 12 Haziran'ın tek galibi Türkiye'dir, bu aziz millettir. Bugün bir kez daha Türkiye kazanmıştır, bugün bir kez daha demokrasi kazanmıştır, milli irade kazanmıştır.

Bugün millet sandığa gitmiş, mührü eline almış ve son sözü söylemiştir.

Millet bütün tereddütlere ve bütün gerginliklere yanıt olarak son noktayı koymuştur. Bugün benim Türk, Kürt, Zaza, Laz, Gürcü, Arap hemşerilerim tüm Türkiye kazanmıştır.

Bugün işçim memurum, köylüm, gencim kadınım, engelli vatandaşlarım kazanmıştır.

Küresel ölçekte mazlumların ve mağdurların kazandığı bir gün olmuştur.

İzmir kadar Beyrut kazanmıştır, Ankara kadar Şam, Diyarbakır kadar Ramallah, Gazze, Kudüs  ve Batı Şeria da kazanmıştır.

Bugün Türkiye kadar Ortadağu, Kafkasya, Balkanlar, Avrupa kazanmıştır.

Bugün demokrasi kadar, özgürlük kadar, barış, adalet ve istikrar kazanmıştır.

Şunu da büyük bir gururla ifade etmek durumdayım. Türkiye artık bölgesine ve dünyaya örnek teşkil edecek bir demokratik olgunluğa ulaşmıştır.

Adnan Menderes'in Fatin Rüştü Zorlu'nun, Hasan Polatkan'ın canlarını feda etikleri demokrasi sarsılmaz bir güce ulaşmıştır. Turgut Özal'ın hayalleri gerçek olmuştur.

Mustafa Kemal ve arkadaşlarının temellerini attıkları Türkiye Cumhuriyeti çağdaş müreffeh bir ülke konumuna gelmiştir.

Çetelerin istikamet çizdiği Türkiye, Allah'ın izniyle ve milletin takdiri ile artık geride kalmıştır geride.

Kardeşlerim, benim milletim tartışmasız şekilde kazanmıştır. Milli irade üzerindeki vesayet, hukuk dışılık yine tartışmasız şekilde kaybetmiştir.

Türkiye'nin önüne yepyeni bir temiz sayfa açılmıştır. Önceki AK Parti hükümetlerinde olduğu gibi, yeni AK Parti hükümeti de sadece AK Parti'ye oy verenlerin değil, tüm Türkiye'nin partisi olacaktır.

Türkiye'nin 780 bin kilometresinde yine  AK Parti var. 7 bölgenin tamamında AK Parti birinci partidir.

Neden? Çünkü biz kimseyi dışlamadık, kimseyi ayırmadık. Herkesi kucakladık. Yaradılanı yaradandan ötürü sevdik.

Canlar arasında milletin fertleri arasında hiçbir ayrım yapmadık. Samimi şekilde demokrasinin çıtasını yüksletmek gayretinde olduk.

Bir nebze bile bundan sonra da geriye gidiş olmayacaktır.

74 milyonun her bir  ferdinin yaşam tarzı, inanç ve değerleri bizim onurumuz, namusumuz ve şerefimiz olarak göreceğimizden hiç kimsenin şüphesi, kuşkusu, tereddütü olmasın.

Hangi partiye oy vermiş olursa olsun, her bir kardeşimizin, huzur, güven, barış ve adalet içinde yaşamını idame ettireceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Milletimizden aldığımız güçle, özgürlükler çok daha genişleyecektir.

Bütün kardeşlerimiz, 74 milyonun böyle bir gönül huzuru içinde olmalarını yürekten temenni ediyorum.

Zira bugün sorumluluğumuz çok daha fazla artımıştı, hassasiyetimiz de kat be kat artmıştır.

Üzerinmizde zaten bir emanet taşıyorduk, bugünden itibaren daha da hassas olacağız. Kibirden zaten kaçınıyorduk, bugünden sonra da çok daha büyük bir hassasiyetle sakınacağız. Gururu, böbürlenmeyi hiç bir zaman kapımızdan içeri almadık, bundan sonra da almayacağız.

Tevazu bizim şiarımzıdır, bundan sonra da böyle olacağız.

Bu millete efendi değil, hizmetkar olmaya devam edeceğiz.


Sandıktan çıkan mesajı en doğru şekilde okumanın gayreti içinde olacağız.

Aziz milletimiz bize sadece hükümet olma yetkisi vermedi. Yeni anayasa için de yetki verdi. Milletimiz bu anayasayı, uzlaşmayla, istişare ile yapma mesajı da verdi. Muhalefetin meydanlardaki taahhütleri de bize umut veriyor.

330'un altında vekil çıkardık diye muhalefete kapımızı kapatmayacağız. Muhalefetle, sivil toplumla, akademisyenlerle, medyayla istişare ve uzlaşma çabası içinde olacağımızı ifade ediyorum.

Meydanlarda ifade ettiğimizi gibi, sivil, katılımce ve özgürlükçü bir anayasayı hep birlikte yapacağız.

Bu anayasada herkes kendisini bulacak. Milletim 'işte bu benim anayasam' diyecek. Bu anayasa milletimin her ferdini birinci sınıf olarak görecek. Her kimlik, demokrasi, barış ve adalet talebine bu anayasa karşılık verecek. Bu anayasa Türkün, Kürdün Arapın, Alevinin, Sünninin, azınlıkların yani 74 milyonun anayasası olacak.

Kardeşlerim bu anayasa, kardeşlik, dayanışma, paylaşma, birlik ve beraberlik üzerine tesis edilecek.

 Başladığımız hiç bir işi yarım  bırakmadık. Başladığımız bütün yatırımlaı tamamlayacağız. 2023 hedefleri doğrultusunda yeni yatırımları hemen başlatacağız.

Emekliyi, gençleri, yoksulu bu dönemde çok daha fazla gözeteceğiz.

Milli birlik ve kardeşlik projesine çok dah fazla hız verip, annelerin gözyaşlarınız dindireceğiz.

Ret politikalarını, inkar politikalarını biz bitirdik. Asimilasyon politikalarını bitirdik, bitiriyoruz. Bundan sonra da ülkemize ve bölgemize barış, özgürlük, huzur ve demokrasi diyeceğiz.

Kardeşlerim, sevgili vatandaşlarım, değerli yol arkadaşlarım, bir kez daha tekrar ediyorum, kazanan Türkiye olmuştur.

Çünkü biz hep birlikte Türkiye'yiz. Çünkü biz biriz, beraberiz, kardeşiz. Bugün hesaplaşma günü değil, helalleşme günüdür.

Kampanya sürecinde istemeden kalbini kırdığımız, üzdüğümüz kardeşlerimiz varsa, başta şahsım ve tüm arkdaşlarım adına helallik diliyorum.

Kampanya süresince yaşanan  incitici kelamın meydanlarda kalmasını istiyorm. İstemeden incittiğimiz siyasi varsa onlardan da helallik sitiyorum. Biz tüm siyasi partilere ve liderlere de hakkımızı helal ediyoruz.

Bu arada AK Parti teşkilatına buradan hassas şükranlarımı iletiyorum. Genel Başkan yardımcılarıma bakan ve milletvekili arkdaşlarımıza, il ve ilçe teşkilatlarına, kadın ve gençlik kolarımıza, sandık müşahitlerimize teşekkür ediyorum. Bütün milletvekili aday adaylarına ve adaylarımıza teşekkür ediyorum. Belediye Başkanlarına ve il genel meclisi üyelerine, partimizin tüm üyelerine, bugün sandıklarda görev yapan herkese teşekkür ediyorum.

Genel merkez çalışanlarına teşekkür ediyorum.

3. dönem AK Parti iktidarı , ülkemize, milletimize hayırlı olsun.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Yolumuz, bahtımız açık olsun. Herşey Türkiye için, herşey demokrasi içn, özgürlük için, kardeşlik için.

12 Haziran demokrasi bayramı hayırlı uğurlu olsun.

Allah'ın rahmeti bereketi ve selamı üzerinize olsun.

74 milyonu tek tek kucaklıyor, hepinizi Allah'a emanet ediyorum"

ŞARKI SÖYLEDİ

Başbakan Erdoğan konuşmasının ardından kürsüden partisinin seçim şarkısı 'Aynı'ya eşlik etti.

Etiketler


Türkiye Haritası