09:35:06  01 Temmuz 2015 Çarşamba
Fatih İlçe Milli Eğitim müdürü tacizden tutuklandı

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan evli ve üç çocuk babası Şeref Çalışır tutuklandı...

07 Haziran 2012 Perşembe, 09:03:36

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Fatih İlçe Milli Eğitim müdürü tacizden tutuklandı

İlçe Milli Eğitim Müdürü, aralarında yetiştirme yurdunda büyüyenlerin de bulunduğu 4 kadın personeli taciz suçlamasıyla tutuklandı

Tacizde son nokta. Taciz ettiği iddia edilen kişi bir ilçenin milli eğitim müdürü, 4 kurbandan ikisi devletin kurumlarında büyümüş genç kızlar.

Skandalın ortaya çıkış süreci, geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı'na gelen isimsiz bir şikayet mektubuyla başladı. Sonrasında adım adım şöyle gelişti:

- İsimsiz mektupta İstanbul Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde çalışan iki kadın İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerefe Ç.'nin elle ve sözle tacizine uğradıklarını öne sürdü.

- Bakanlık harekete geçerek iki müfettişi görevlendirdi.

- Müfettişler, hazırladıkları raporu İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdi.

- Müdürlük, Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

- Soruşturma sonunda evli ve üç çocuk babası müdür Şeref Ç. 4 Haziran'da gözaltına alındı.

- Şeref Ç. dört kadın çalışanı taciz iddiasıyla mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

- Şeref Ç. ifadesinde suçlamaları kabul etmeyerek bir komplo ile karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

- Yargılama devam ediyor.

Seninle çalışmak istiyorum tatlı kız

Savcılığın talimatıyla şikayetçi iki kadın mağdurun alınan ifadesi utandırdı.

Bahçelievler'deki Sosyal Hizmetler yurdunda büyüyen Ç. A. üç yıldır Fatih İlçe Milli Eğitim'de görev yaptığını söyleyerek şu ifadeyi verdi: Yurtta büyüyüp liseyi bitirince memur olarak müdürlüğe yönlendirildim ve çalışmaya başladım. 2010 yılı sonralarında Şeref Ç. isimli kişi kurumumuza müdür oldu.

Önce orta yaşlı özel kalem ve sekreteri orta yaşlı hanım yerine B. K.'yı bu göreve getirdi. İşim gereği, evrak imzası için müdürün odasına gidiyordum. 2011 nisan ayında bana, 'tatlı kız, seninle çalışmak istiyorum' diyerek beni özel kalemi yapmak istediğini söyledi. Görevimden memnun olduğumu belirttim. Ama ben seninle çalışmak istiyorum' 'Telefon numaran bende yok. Hafta sonu müsait misin?' gibi şeyler söyledi. Her seferinde görevimden memnun olduğumu anlatmama rağmen beni B. K.'nın yerine görevlendirdi. 'Bugün güzel olmuşsun tatlı kız' gibi sözler söyleyerek elimi tutmaya çalıştı. Her gittiğimde odasının kapısını açık bırakıyordum. Bir gün kimsenin görmediğinden emin olunca belime sarıldı. Durumu birlikte çalıştığım J.Y.'ye anlattığımda onun da aynı davranışlarla karşılaştığını öğrendim. Aynı kurumda çalışan G. Ç. ile D. B.'ye de tacizde bulunmuş. Sonunda bakanlığa mektup yazdık. Müfettişlere ifade verdik. Ne ifade verdiğim konusunda baskı yaptı. Tacizi anlatıp daha sonra baskı üzerine şikayetimi geri aldım...
Mağdurlardan J. Y. de yetiştirme yurdunda büyüdüğünü belirterek benzer taciz olaylarıyla karşılaştığını anlattı.

Utandım, kimseye söyleyemedim’

Beni taciz etti ancak utancımdan kimseye birşey söyleyemedim. Kurum içinde yaptığım araştırmada müdür Şeref Çalışır‘ın güzel bulduğu kızlara bu tip tacizlerde bulunduğunu öğrendim” dedi. Ç.A., müdür Çalışır’ın aynı kurumda çalışan G.Ç. ile D.B.’ye de tacizde bulunduğunu öğrendiğini söyledi. Ç.A., bir başka gün de yine odasına girdiği Şeref Çalışır’ın bir anda poposuna ellemesi üzerine tepki göstererek odadan çıktığını belirtti. Soruşturmanın devamında evli ve üç çocuk babası Şeref Çalışır, savcılığın talimatıyla hakkındaki suçlamalar nedeniyle gözaltına alındı. 4 Haziran’da gözaltına alınan Çalışır, dört kadın çalışanı taciz ettiği iddiasıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Çalışır savcılıktaki ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek iddiaların komplo olduğunu söyledi.

Etiketler


Türkiye Haritası