09:27:37  03 Temmuz 2015 Cuma
Generaller neden gitti?

TSK’daki general sayısı iki ayda 367’den 365’e düşünce iki paşanın Başbuğ’un tutuklanmasına tepki için istifa ettiği iddiası ortaya atıldı. Paşalardan birinin sağlıktan dolayı ayrıldığı anlaşıldı, ötekinin nedeni bilinmiyor.

04 Mart 2012 Pazar, 13:01:15

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Generaller neden gitti?

Genelkurmay Başkanlığı, her ayın başında personel sayısını açıklama uygulamasını sürdürürken, ocak itibarıyla general sayısından iki kişinin eksilmiş olması tartışmalara neden oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ayrılan iki generalin, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasına tepki göstermek amacıyla istifa etmiş olabilecekleri ileri sürülürken, askeri kaynaklar, generallerden birinin hastalığı nedeniyle istifa ettiğini bildirdi. Diğer generalin istifa nedeni ise öğrenilemedi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıkladığı TSK personel mevcutlarına göre, bir ay önce 367 olan general ve amiral sayısı 1 Mart 2012 itibarıyla 365’e düştü. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda 2 amiral ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda 33 general mevcudu korunurken, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nin toplam 329 olan general ve amiral sayısı 327’ye geriledi.

‘OCAK’ DİLEKÇESİ
TSK’da general ve amiraller, her yıl ocak ve ağustos aylarında emeklilik dilekçesi verebiliyor. TSK’dan ayrılması iddialara konu olan iki generalin de rutin emeklilik işlemleri kapsamında ocak ayında dilekçe verip şubatta emekliye ayrıldıkları öğrenildi. Ocak ayında genellikle, Yüksek Askeri Şûra’da terfi imkânı bulunmayan ve bu nedenle aile düzenini sabit bir kentte bir an önce oturtmak isteyen ya da sağlık durumu bozulan generaller emeklilik dilekçesi veriyor. Genelkurmay Başkanlığı kadroların “gizli” olması nedeniyle emekliye ayrılan generallerin isimlerini açıklamıyor. Askeri kaynaklar, generallerden birinin sağlık sorunlarını nedeniyle emekliliğini istediğini belirtirken, diğer generalin neden istifa ettiği öğrenilemedi. Askeri kaynaklara göre, iki generalin emekliye ayrılmasının arkasında İlker Başbuğ’un tutuklanmasını protesto etmek amacı bulunmuyor.

Etiketler


Türkiye Haritası