10:04:52  07 Temmuz 2015 Salı
İşte Koşaner’in ilkokul karnesi

30 Ağustostan itibaren Genelkurmay Başkanlığını yürütecek olan Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner, Zonguldak’ın Devrek ilçesinde başladığı ve 2 yıl devam ettiği ilköğretim okulunda bütün dersleri ’pekiyi’’ derecesiyle tamamlamış.

09 Ağustos 2010 Pazartesi, 12:22:28

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

İşte Koşaner’in ilkokul karnesi

Türk basınında adettendir, birisi önemli bir makama gelince hemen ilkokul karnesi ortaya çıkar. Genelkurmay Başkanlığı görevine atanan Orgeneral Işık Koşaner için de durum farklı olmadı. Biz de Türk basınının bu geleneğine uyduk ve Koşaner'in karnesini yayınladık. İşte TK'nın bir numarasının ilkokul karnesi ve çocukluk arkadaşlarının Genelkurmay Başkanı hakkındaki anıları. 

1945 yılında İzmir'de doğan Koşaner, babasının bir dönem çalıştığı Devrek'te, o yıllardaki adıyla İsmet İnönü 2. Mektebi'nde (Fatih İlköğretim Okulu) eğitim hayatına başladı.

İlköğretim okulunun ilk 2 sınıfını Devrek'te tamamlayan Koşaner'in okulda saklanan sınav sonu defterinde, ders notları ve bitirme derecesi ile talebe künye defterinde siyah beyaz vesikalık fotoğrafının yer aldığı kaydı bulunuyor.

Defterdeki ''çocuğun her sene imtihan neticesinde vaziyeti'' bölümünde Koşaner'in 1952-1953 ve 1953-1954 eğitim öğretim döneminde sınıf bitirme derecesi ''pekiyi'' olarak belirtilmiş.

Orgeneral Koşaner, ilköğretim 1. sınıfta Türkçe, hayat bilgisi, geometri, resim-iş ve müzik gibi bütün dersler ile hal ve gidiş, temizlik, diş bakımı gibi değerlendirmelerden de ''pekiyi'' almış.

İkinci sınıfta yine bütün dersleri ''pekiyi'' olan Koşaner'in, diş bakımı konusundaki derecesi ''iyi''ye düşmüş. Okul numarası 77 olan Koşaner'in sınıf öğretmenliğini ise aynı zamanda okul müdürü Ali Eroktay yapmış.

Koşaner'in, 2 yıllık eğitiminin ardından babasının işi gereği başka bir bölgedeki okula nakli gerçekleşmiş.
 

-SESSİZ VE ÇALIŞKAN BİR ÖĞRENCİYDİ-

Orgeneral Koşaner ile aynı sırayı paylaştığını belirten ilkokul arkadaşı Ali Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

''Işık Koşaner, başarılı bir öğrenciydi. Sürekli çalışırdı ve uysal yapısı vardı. O zaman 'millet bahçesi' denilen alana gider, orada diğer arkadaşlarımızla oyunlar oynardık. İnsanlarla ilişkisi o kadar iyiydi ki hiçbir gün ne ailesinden ne de yakınlarımızdan azar işitmemiştir. Öğretmenimiz Ali Eroktay da onu çok severdi. Sessiz ve çalışkanlığıyla biliniyordu.''

Okulun şu anki müdürü Hayati Masalcı da Koşaner'in okullarında 2 yıl eğitim öğretim görmesinden mutluluk duyduklarını belirterek, ''Koşaner'in Devrek gibi güzel bir ilçede okula başlayıp, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde önemli görevlerde bulunmasının mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Öğrencilerimizden de aynı başarıları bekliyoruz'' dedi.

Etiketler


Türkiye Haritası