07:20:25  30 Mayis 2015 Cumartesi
Kıdem tazminatıyla ilgili kritik toplantı

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren ancak sosyal tarafların bir türlü üzerinde anlaşamadığı için Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından rafa kaldırılan kıdem tazminatı “Çalışma Meclisi”yle yeniden masaya geldi.

26 Eylül 2013 Perşembe, 11:48:42

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Kıdem tazminatıyla ilgili kritik toplantı

Ankara Bilkent Otel'de yapılan 10. Çalışma Meclisi toplantısına Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile birlikte geldi.

Erdoğan salona girişinde, oğlunu 5 yıl önce, PKK'nin Diyarbakır'daki bir dersaneyi patlatması sonucu kaybeden, partisinin milletvekili Oya Eronat ile kısa süreli sohbet etti.

"SİHİRLİ BİR FORMÜL ARIYORUZ"

Çalışma Meclisi toplantısı'nda konuşma sıraları değişti. İşçi ve işveren örgütlerinin başkanları önce konuşacak, ardından Çalışma Bakanı Faruk Çelik, son olarak da Başbakan Erdoğan konuşacaktı. Ancak toplantı sürpriz bir şekilde Çelik'in konuşmasıyla başlarken; Başbakan Erdoğan ile devam ediyor.

Erdoğan, tüm tarafları dinlemek istediğini ancak gün boyu, uluslararası toplantılar dahil yoğun bir programı olduğu için konuşmasının ardından toplantıdan ayrılmak zorunda olduğunu katılımcılara bildirdi.

SİHİRLİ FORMÜL ARIYORUZ

Çalışma ve Sosyal Gücvenlik Bakanı Faruk Çelik', bugüne kadar sosyal tarafların uzlaşısıyla reform niteliğinde çok sayıda düzenleme yaptıklarını belirtti. Ancak çalışma hayatının acilen çözülmesi gereken sorunları olduğuna dikkat çekerek Başbakan Erdoğan'a hitaben, "Sayın Başbakan kıdem tazminatı, alt işverenlik, esnek çalışma değişiklikleri konusunda siz bize 'anlaşarak gelin' talimatı verdiniz. Biz de 6 konuda konu başlığı altında bu meclisin alt çalışmasını yaptık. Alt işverenlik, kıdem tazminatı, iş sağlığı güvenliği yasası sonrası yaşanması muhtemel sorunlar, istihdam politikaları.." dedi.

Çelik, kamuoyunda taşeron işçilik olarak bilinen alt işverenliğin 1936'da çakan bir yasayla düzenlendiğini, ancak değişen şartlar nedeniyle bunu sürüncemede bırakılamayacak kadar ciddi bir sorun oluşturduğunu vurguladı.

"UZLAŞIRLARSA RAFTAN İNDİRİN"

Bakan Çelik, yine Başbakan'ın kıdem tazminatı konusunda 'ancak tarafların uzlaşması durumunda indireceksiniz' talimatına atıf yaptı. "Taraflar aralarında uzlaştı" diyemeyen Çelik, bu konunun neden çözüme kavuşması gerektiğini anlattı. "BUrada da birçok açıdan sorunlar yaşanmakta. Kıdem tazminatı hakeden 11 milyon işçi içinde; 9.5 milyonu alamıyor" dedi.

Çelik, meclisin gündemindeki diğer sorunlara da işaret ederek, "Sihirli bir formül arıyoruz; işçi haklarını koruyan, işletmelerin de rekabet gücünü artıran bir formül" diyerek sözlerini tamamladı.

İşte tarafların görüşleri:

BİR YILDA 30 YERİNE 15 GÜN

TİSK: Kıdem tazminatı, işsizlik sigortası ve iş güvencesi hükümleri dikkate alınarak ve kazanılmış haklar korunarak tasarlanmalı. OECD ortalaması dikkate alınarak 15 günlük maliyeti geçmeyecek şekilde düzenlenmeli.

İŞSİZLİK SİGORTASI VARKEN, KIDEM UYGUN DEĞİL

TOBB: Temel sorun kıdem tazminatının işgücü maliyeti üzerinde yük yaratmasıdır. Halihazırda bir işsizlik sigortası sistemi varken, aynı zamanda yürürlükteki gibi bir kıdem tazminatı yapısının olması uygun değildir. Yürürlükteki kıdem tazminatı sisteminde asıl sorun, kamuda istihdam edilen alt işveren işçileri açısından ortaya çıkıyor. Bu yüzden özel sektörde 1 yıllık süre muhafaza edilirken, kamuda bu süre kısaltılabilir.

KIDEM YARIYA İNSİN

TÜSİAD: Yürürlükteh sonraki çalışılan süreye ait veya işe yeni girenler için ödenecek tazminat, örneğin her tam yıl için mevcut gün sayısının yarıya indirilmesiyle azaltılmalı. Tavan da buna göre yeniden değerlendirilmeli.

FON OLSUN AMA HAKLAR KORUNSUN

Hak-İş: Kazanılmış haklar korunmalı. Kıdem tazminatının alınmasında yaşanan sorunların ortadan kaldırılması, sürdürülebilir bir noktaya taşınmasını garanti edecek güçlü sistem kurulmalı. Bağımsız fon olmalı.

GENEL GREV NEDENİ SAYARIZ

Türk-İş: Kıdem tazminatı konusunda işçi haklarında geriye gidiş içerecek herhangi bir yasal düzenlemeye kesinlikle karşıyız. Bu konuda yapılacak düzenleme, Türk-İş yönetimi kararı uyarınca genel grev nedeni sayılacak.

FON İŞ GÜVENCESİNİ BİTİRİR

DİSK: Fon sistemine geçilmesi durumunda fazlasıyla esnek bir işgücü piyasası ortaya çıkacak ve mevcut uygulamada işçilere sağlanan zımni iş güvencesi ortadan kalkacaktır.

FON İŞVERENİN YÜKÜNÜ AZALTIR

Hazine: Önceki kıdem tazminatı fonu taslağındaki sistem mevcut sıkıntıların aşılmasına yardımcı olacak. İşsizlik sigortasıyla bütünleşmiş şekilde kurgulanan tazminat fonunun işverenin üzerindeki yükü azaltabilecek.

İŞ BULAMAMA KORKUSU DAVALARI ÖNLÜYOR

Taşeron İşçi Dernekleri Federasyonu: İşverenler kıdem tazminatı ödememek için muvazaalı fesihlere başvuruyor. İşçi, daha sonra iş bulamayacağı korkusuyla yargı yoluna gidemiyor. Kıdem tazminatı fonu tartışılabilir ancak mevcut taslağın çok esnek yanı var. Kıdem tazminatına hak kazanmak için gerekli olan bir yıllık süre kaldırılmalı. Milli Eğitim Bakanlığı’nda 8 aylık, orman işletmelerinde 6 aylık sürelerle çalışan alt işveren işçileri bir yıllık süre yüzünden kıdem tazminatına hak kazanamıyor.

UYGUN ORAN OLURSA FONA KARŞI DEĞİLİZ

TESK: Kazanılmış hakların korunması kaydıyla, uygun oranlar üzerinden belirlenerek oluşturulacak bir kıdem tazminatı fonuna karşı değiliz.

Etiketler


Türkiye Haritası