03:34:40  07 Temmuz 2015 Salı
Kırılmayan yumurta

Tokat’ın Turhal ilçesinde yaklaşık 4 yıllık bir AR-GE çalışması sonucu kimyasal maddelerin karışımı ile yumurta kırılmaz hale getirildi.

17 Ocak 2011 Pazartesi, 22:44:23

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Kırılmayan yumurta

Turhal Devlet Hastanesi'nde hemşire olarak görev yapan Nazan Bükülmez, Turhal Ticaret Lisesi'nde İngilizce öğretmenliği yapan Tansel Asıliskender ve bir fabrikada müdür olarak çalışan Sinan Atak, AR-GE teknoloji tasarım çalışmasına imza attı.

Yemek yerken yere düşen bir yumurtanın kırılması sonucu kırılmayan yumurta yapmaya karar veren 3 kafadar, ilginç tezlerini ortaya çıkarmak için 4 yıl uğraştı.

Çin'den getirdikleri kaz yumurtalarını bir takım kimyasal maddeleri karıştırmak suretiyle güçlendirerek hedeflerine ulaşan 3 arkadaş, bu çalışmalarını daha da geliştirerek sanatsal boyut kazandırdı.

Çekiçle vurularak yere atılan ve tokuşturmak suretiyle kırılmazlığı test edilen yumurtaların Türkiye'de ve dünyada ilk olduğunu iddia eden Nazan Bükülmez, "Kırılmayan yumurtalarımız hidrostatik basınçlara, yanlardan darbesel ve noktasal basınçlara, eksi 29 ve artı 60 dereceye dayanıklıdır.

Yaklaşık 4 yıllık bir çalışmanın ardından yumurtayı kırılmaz hale getirdik. Kırılmaz hale getirdiğimiz bu yumurtaları Türkiye'de süsleme sanatına bir prestij kazandırmak için işlemeye başladık" dedi.

Atölye kurarak yumurtaya sanatsal olarak değer katan 3 arkadaşın kurdukları şirket aracılığı ile yurt içi ve yurt dışı pazarda ses getirmesi bekleniyor.

Etiketler


Türkiye Haritası