06:31:16  30 Haziran 2015 Salı
Müslüm Gürses’e veda

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitiren sanatçı Müslüm Gürses, son yolculuğuna uğurlandı.

04 Mart 2013 Pazartesi, 13:03:04

En ilginç hediyeler Tabikide.com'daMüslüm Gürses’e veda

Müslüm Gürses için ilk tören saat 10.00'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı. Gürses'in naaşı, öğle vakti Teşvikiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

Müslüm Gürses için CRR’de tören

Teşvikiye Teşvikiye olalı böyle cenaze görmedi

’Dünyada Elvis neyse bizde Müslüm odur’

Müslüm Gürses’i binlerce seveni uğurladı

HASTANE MASRAFLARI 1 MİLYON LİRA TUTTU
 
Memorial Şişli Hastanesi’nde böbrek ve akciğer yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören 59 yaşındaki Müslüm Gürses’in hastane masrafları 1 milyon lira tuttu.
 
15 Kasım’da geçirdiği by-pass ameliyatının ardından Memorial Şişli Hastanesi’nde böbrek ve akciğer yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören 59 yaşındaki Müslüm Gürses’in durumu geçen cuma ağırlaşınca öldüğü haberleri yayılmış, doktoru sanatçının makinaya bağlı olarak yaşatıldığını ancak durumunun kritik olduğunu duyurmuştu. Acı haber dün sabah geldi.
 
Gürses’in 10 yıllık doktoru Prof Dr. Deniz Şener, “Bu sabah tansiyonu düştü, kalbi durdu. Sabah 08.30 gibi problemler başladı ve müdahaleler başladı. Malesef 10:30 sularında kaybettik. Allah sevenlerine sabır versin ve hepimizin başı sağolsun” diye konuştu.
 

Müslüm Gürses için CRR’de tören
Müslüm Gürses için CRR’de tören    
 
600 bin TL’lik borcu Başbakan sildirdi
 
Gürses’in son albümü “Veda”nın yapımcısı Medeni Uçar, Başbakan’ın sanatçının hastane borçlarını sildirdiğini açıkladı: “Başbakanımız, ziyaretinde sanatçının hastaneye olan 600 bin TL’lik borcunu sildirdi.” Uçar, ayrıca “Veda” isimli albüm öncesinde Gürses’e nakit ödeme yaptığını, ancak sanatçının kendisine “Neden peşin veriyorsun ki, ya ölürsem?” diye sorduğunu, ölümünü önceden hissetmiş olabileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, geçen ay Gürses’i hastanede ziyaret etmişti.
 

Başbakan’dan Müslüm Gürses’e zayaret
Başbakan’dan Gürses ve Ören’e zayaret    
 
Erdoğan ve Gül’den Mesaj
 
Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, taziye mesajları yayınladı. Erdoğan, “Şarkılarıyla bizleri genç nesli derinden etkilemişti. Şarkılarıyla sevginin kardeşliğin dayanışmanın şiirini yazmış. Gençliğin baba olarak andığı bir usta olarak hayatını kaybetti. Kendisini yad ediyor, sevenlerine baş sağlığı diliyorum” dedi.
 
Cumhurbaşkanı  Gül, açıklamasında “Müziğimize uzun yıllar emek veren Müslüm Gürses, şarkılarıyla gönüllerde yaşamayı sürdürecektir” cümlelerine yer verdi.
 
 
CRR'DE TÖREN
Yaklaşık 4 aydır tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde dün sabah hayatını kaybeden büyük usta Müslüm Gürses için Cemal Reşit Rey’de tören düzenlendi.
 
Gürses'in cenazesi Teşvikiye Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.   
 
Müslüm Baba'nın naaşı, Cemal Reşit Rey sahnesine getirildi. Büyük ustanın sanatçı dostları ve sevenleri salonu doldurdu. Törende, hayatının anlatıldığı kısa bir belgesel yayınlandı.  
 

Müslüm Gürses’e veda
 
 "DÜNYANIN EN İYİ İNSANINI KAYBETTİM"  
 
Eşi Muhterem Nur, ayağa kalkamadığı için oturduğu yerden sadece birkaç cümle söyleyebildi. Nur, “Özür diliyorum sesim çıkmıyor. Dünyanın en iyi insanını kaybettiğim için çok üzgünüm. Onun gibi bir insan çıkmayacak. Başka bir şey söyleyemiyorum. Hepinize teşekkür ediyorum" sözleriyle acısını dile getirdi.
 
Salon çıkışında konuşan Muhterem Nur, "Çok canım yanıyor, Müslüm bir daha geri dönmeyecek artık bunu biliyorum" dedi.
 

Teşvikiye camiinde Müslüm Gürses izdihamı
Teşvikiye camiinde Müslüm Gürses izdihamı    
 
"O, BUNU BAŞARDI"
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Başımız sağ olsun Allah gani gani rahmet eylesin. O bize demişti ki ya gittiğin yerde mutlu ol ya da kalbimde tahta sahip ol. Biz inanıyoruz ki o gittiği yerde mutlu olacak. Biz onu ne kadar seversek sevelim onu yaratan kadar sevemeyiz. O onu daha çok sevenin yanına gitti.”
 
Biz şunu gördük, her şarkısı onda her sözünde Anadolu insanının dile getiremediği isyanını büyük bir tevazu ile dile getirdi. Sadece bir hayata sahip olmak, ama güçlü bir sese sahip olmak her kula nasip olamaz. Dün acı haber geldiğinden beri Adana'nın Urfa'nın İstanbul'un İzmir’in sokaklarında 7’den 70’e herkes büyük bir ustayı son yolculuğuna uğurlanmanın hazırlığını yaptı.
 
Bu törenler çok önemlidir. Devletin büyük bir sanatçıyı uğurlaması çok önemlidir. Ama sokaktaki vatandaşın bir sanatçıyı uğurlaması hepsinden önemlidir. Bu millet ona dua ediyor. Biz bugünden itibaren Anadolu’nun sesinin biraz daha eksik olduğunu biliyoruz. Ama nihayetinde onun da anlattığı gibi bu hayat gelip geçici bir hayat. Netice itibarıyla dışlanmışların, bir kenara itilmişlerin gönlünde taht kurmak çok önemli… O bunu başardı. Evet, erken gitti. Ama birçok hayatın sığacağı bir hayat yaşadı. Onu hiç unutmayacağız. Bugün bütün Anadolu onu kucaklıyor. Sayın Başbakan’ımız adına bütün sevenlerine başsağlığı diliyorum Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun."
 

Dostları Müslüm Gürses’e böyle veda etti
Dostları Müslüm Gürses’e böyle veda etti    
 
"DÜN GÖRDÜĞÜM SEVGİYİ ASLA UNUTMAYACAĞIM"
 
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Eşleri hanımefendiye ne kadar teşekkür etsek azdır. Müslüm Baba’ya karşı hanımefendi o 109 gün ve öncesinde ne kadar fedakâr olduğunu gösterdi.
 
Ve sizlere teşekkür ediyorum. Tencere kaynarken herkes var. Ama tencere kaynamazken sizler varsınız. Dün Müslüm Babayı Zincirlikuyu’ya götürürken gördüğüm sevgiyi asla unutmayacağım.
 
Ben 109 gündür Müslüm Baba ile beraberim. Müslüm Baba için ayın 7'sini Şişli Camii'nde yapacağız. 40'ını da işli Camii'nde yapacağız. Müslüm baba çok değerli bir sanatçı. Bu ülkeden bir Müslüm Baba geldi ve geçti. Sizlere sevginizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Mekânı cennet olsun, onu bir kez daha saygıyla anıyorum.”
 

Müslüm Baba sevgisine Teşvikiye dar geldi
 
"HAYATI BOYUNCA HİÇ MUTLU OLMADI"
 
Tören öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hakkı Bulut, "Hayatı boyunca hiç mutlu olmadı, Türk Sanat camiasının başı sağı olsun" dedi.
 
Törene katılan şarkıcı Mine Koşan da Gürses ile ilgili düşüncelerini şöyle açıkladı: "Müslüm Gürses çok özel bir ses ve özel bir kişilikti. Benim kafamda hep Usta şarkısı çalıyor nedense. Gürses halkın duygularını ve düşüncelerini dile getiren bir sanatçıydı. 
 
Menajeri Nevzat Takmaz, "Abim böyle ölümü hak etmedi. Sürekli Müslüm Baba'nın yanındaydım, çok uğraştık kurtaramadık" dedi.
 
Takmaz, mikrop kaptığı iddialarına ise, "İbrahim Bey'in fizik tedavi doktoruyla konuşmuştuk. Durumunun kötü olduğunu söylemiştim ona, ama tam ölmüş değildi. Bir hafta önce ölmedi. Muhterem Hanım' a durumunun bu kadar ciddi olduğunu söylemiyorduk" sözleriyle yanıt verdi.
 
Ahmet Selçuk İlhan, "Hep bir umutla bekledik, Ama olmadı. O Allah'ın hayat çizgisini tamamladı ve sonsuzluğa gitti. Tek tesellimiz bize bıraktığı o güzel şarkılar. Erken kaybettik isyanlardayız. Onu gönül sahnemizde yıllarca taşıyacağız" sözleriyle duygularını dile getirdi. 
 

Müslüm Gürses’i binlerce seveni uğurladı
Müslüm Gürses’i binlerce seveni uğurladı    
 
"BÜLENT ABİ, GERÇEKTEN ÖLDÜ MÜ"
 
Bülent Sertaç, "Müslüm Gürses'i tanımak lazımdı. İnsanların nabzını ölçmek için yürüdüm, hakikaten çok seviliyormuş. Bana taziye dileyenler, "Bülent Abi, gerçekten öldü mü" diyenler, ağlayanlar, inanmayanlar var. Ama artık aramızda değil Müslüm Gürses. Bugün şarkılar ağlıyor sazlar ağlıyor insanlar ağlıyor." 
 
Selami Şahin, “Müslüm kimseyi taklit etmedi. Biz Adana'dan taşınıyoruz. Dostluğumuz 40 yılı geçti. Az önce dinledim bir şarkısını. Çok ağladım. "Allah'ın zoruna gider mi bilmem, böyle yaşamaktan bıktım ben usta..."
 
Onun yeri dolmayacaktır. Kimseye karşı bir yanlış yapayım düşüncesine sahip değildi. Din dil ırk ayrımı yapmayan bir insandı. Ateş düştüğü yeri yakar. Benim yüreğim yanıyor. Allah'tan rahmet diliyorum. Her canlı ölümü tadacaktır. Erken ayrıldı, rahmetler diliyoruz.”
 
Nuri Sesigüzel, “Müslüm Gürses benim köylümdür. Nasıl anlatayım o beni biliyor. Ben onu biliyorum. Halfeti gecesi yaptık, çok güzel bir gece geçirmiştik. Ben Allah'tan rahmet diliyorum. Değerli bir insan, değerli bir hemşerim... Kimseyle alaveresi dalaveresi yok. Sözde var, yürekte var... Hepinize geldiğiniz için teşekkür ediyorum.
 
Tatlıses: 1 Hafta Önce Ex Oldu
 
İbrahim Tatlıses ise Gürses’in bir hafta önce hayatın kaybettiğini ancak doktorların bunu açıklamak istemediğini belirtti.  Sahibi olduğu magazinoteli.com’a yaptığı açıklamada Tatlıses, şu ifadeleri kullandı:
 
“Baba zaten 1 hafta önce vefat etmişti. Doktorlar kimi uyutuyor.  Babanın ölümü kalp yetmezliği, akciğer falan filan değil. Resmen yoğun bakımda kaptığı mikroptan öldü. Rahmetli babamın da dediği gibi ölü bizim Allah rahmet eylesin.”

Müslüm Gürses cenaze töreni
 
Muhterem Nur ise Tatlıses’in Gürses’i çok sevdiği için böyle konuştuğunu belirtip “Böyle bir şey yok. Yoğu bakımda gözü hareket ediyordu. Müslüm’ün ömrü bu kadarmış” dedi.
 
Hastane Masrafları 1 Milyon Lira Tuttu
 
Sanatçının menajeri Nevzat Takmaz “1 haftadır durumu kritikti. Eğer ağabeyim başka bir hastanede olsaydı belki de 1.5 ay önce kaybetmiştik. Tedavisinin 1 trilyon tuttuğunu da biliyorum. Ancak Turgut Bey (Aydın) hastanede misafir ettiklerini söylemişti” dedi.


Türkiye Haritası