14:57:01  01 Temmuz 2015 Çarşamba
Neden Karacaahmet mezarlığı?

Başbakan Erdoğan’ın babası Ahmet Erdoğan’ın mezarı Kulaksız Mezarlığı’nda, annesi Tenzile Erdoğan ise Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecek.

07 Ekim 2011 Cuma, 17:36:34

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Neden Karacaahmet mezarlığı?

FOCUSHABER.COM
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan, safra kesesi ameliyatının ardından yoğun bakımda tutulduğu Koşuyolu Medipol Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Tenzile Erdoğan'ın cenazesi yarın Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilecek.

Erdoğan önce cumaya sonra mezarlığa gitti

NEDEN KARACAAHMET?

Başbakan Erdoğan'ın babası Ahmet Erdoğan'ın mezarı Kasımpaşa'daki Kulaksız Mezarlığı'nda defnedildiği halde annesi Tenzile Erdoğan'ın Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilecek olması dikkat çekti. Erdoğan ailesinin her bayram Kulaksız Mezarlığı'na giderek Ahmet Erdoğan'ın mezarını ziyaret ettiğibiliniyor. Peki Tenzile Erdoğan neden ayrı bir mezarlığa defnedilecek?

KARACAAHMET İSTANBUL'UN EN ESKİ MEZARLIKLARINDAN

İstanbul'un en eski mezarlığı olan Karacahmet Mezarlığı, hem dini açıdan hem de tarihi açıdan önemli bir yer. Bir çok ünlü ismin kabri bu mezarlıkta. Ayrıca bu mezarlığın tercih edilmesinin bir diğer nedeni de, Erdoğan ailesinin mezarlığın bulunduğu Üsküdar'da yaşıyor olması.

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN'IN KABRİ DE BU MEZARLIKTA

Karacaahmet Mezarlığının tercih edilmesinde bir çok şeyh ve evliyanın bu mezarlıkta yatıyor olmasının da etkili olduğu tahmin ediliyor. 'Süleymancılar' olarak bilinen cematin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan'ın yanı sıra, Şeyh Hamdullah Efendi,  Hattat Hamid Aytaç, Mazhar Paşa , Abdurrahmân-ı Harpûtî Efendi, Ehl-i Cennet Mehmed Efendi, Şair Nabi de Karacaahmet Mezarlığı'nda kabri bulunan isimler arasında yer alıyor. 

KARACAAHMET MEZARLIĞININ TARİHÇESİ?

İlk olarak İstanbul’un Araplar tarafından kuşatılması sırasında şehit olan askerlerin buraya gömüldüğü sanılmaktadır. Mezarlık adını, İstanbul’a Hacı Bektaş-ı Veli tarafından İslam dinini yaymak üzere gönderilen Karaca Ahmet’ten alır.

Karacaahmet Mezarlığı, 1917, 1940, 1956 ve 1974 tarihlerinde olmak üzere dört defa istimlâk edilmiştir. Bu istimlâklerde, özellikle 1974’te Karayolları’nın istimlâki sırasında ciddi şekilde tahrip olmuştur. Toplam defin sayısı,geçmişte kayıt tutulmadığı için kesin olarak bilinmemekte ama milyonlarla ifade edilmektedir.

Türk siyaset ve kültür hayatının önemli pek çok isminin mezarlarını barındırmaktadır. Şahideler ve lahitler değişik türlerdeki başlıklarıyla önemli bir sanat özelliği arz eder. Şahidelerin üzerindeki kitabeler eğer bir hattatın eliyle hazırlanmışsa sanat değeri taşımaktadır. Başlıklar mezarda yatan kişinin cinsiyeti , mesleği, rütbesi, sosyal mevkii, ailesi, felsefi ve dünya görüşü, ölüm şekli ( ecel, idam, kaza, hastalık) ve yaşadığı dönemle ilgili bilgiler verir. Bu özelliği ile şahideler birinci dereceden belge niteliği taşımaktadır. Ayrıca şahide ve lahitlerin üzerinde bulunan değişik motifler taş işçiliğinin şaheserleri kabul edilmektedir. Çiçek ve meyve motifleri, değişik bitki betimlemeleri en sık kullanılan motifler olmuştur. Mezarlık büyük tahribata uğramış ve paha biçilemez pek çok değerli şahide imha edilmiştir. Özellikle yeni gömü alanı elde etmek için yapılan tahribatlarda sayısız kıymetli şahide ve lahit yok edilmiştir. Mezarlıkta birçok ünlü yatmaktadır. Ancak büyük kısmının mezarları günümüze ulaşmamıştır.Türkiye Haritası