15:48:02  01 Temmuz 2015 Çarşamba
Nevşehir’de ilk kapalı böbrek taşı ameliyatı

Dr. İ. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi’nde ilk kez kapalı böbrek taşı ameliyatı başarıyla yapıldı.

15 Temmuz 2013 Pazartesi, 16:32:04

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Nevşehir’de ilk kapalı böbrek taşı ameliyatı

Hastane Başhekimi, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ömer Anlar, Laparoskopik PCNL (Kapalı Böbrek Taşı) Ameliyatının Şu an dünyada ve Türkiye’de ancak gelişmiş merkezlerde uygulanan bir yöntem olduğunu belirterek, hastanelerinde başarıyla uygulanmasından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Hastanelerinde ilk kez Üroloji Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Türker ve ekibi tarafından yapılan Laparoskopik PCNL (Kapalı Böbrek Taşı) Ameliyatı sonrasında hastanın da, uygulanan bu yöntemden çok memnun kaldığını kendilerine belirttiğini kaydeden Anlar “ Ameliyat sonrası iyileşme süreçleri çok rahat geçti. Artık hastalarımız bundan sonra bu tür ameliyatlar için il dışına gitmeyecek, hizmeti kendi memleketinde alacaklar. Hastane yönetimi olarak bizde doktorumuzu ve ameliyat ekibini bu başarısından dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum “dedi.
Üroloji Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Türker ise yaptığı açıklamada, yöntemin kapalı ameliyat tekniği olduğunu ve iki santimetreden büyük ya da ESWL tedavisi ile kırılamayan taşlarda uygulandığını söyledi.

İşleme genel anestezi altında bel bölgesine açılan yaklaşık bir santimetre civarında bir kesi ile başladıklarını belirten Türker, "Kesinin ardından özel ekipmanlar ile skopi ismi verilen röntgen cihazı yardımıyla böbreğe uzanan bir kanal oluşturulur. Oluşturulan bu kanal yardımıyla kameralı ekipmanlar ile böbreğin içerisine girilerek taşlar pnömatik, ultrasonik ya da lazer taş kırıcılar kullanılarak kırılır ve dışarı çıkarılır. Kamera yardımı ile alınan görüntü ekrana verilmektedir. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah, operasyonu buradan takip eder. Operasyon bitiminde 2-5 gün süreyle idrarın belirli bir süre için dışarı çıkarılmasını sağlayan bir kateter yerleştirilir." dedi.

Laparoskopik PCNL (Kapalı Böbrek Taşı) ameliyatının çok sayıda avantajının bulunduğunu belirten Türker, "Kapalı ameliyat çok küçük kesilerle gerçekleştirilir. Kesinin daha küçük olması, yara komplikasyonlarını da azaltır. Enfeksiyon ve ameliyat sonrası ağrı daha az görülür. Kesilerin küçük olması kozmetik açıdan da avantaj sağlar. Kısa bir süre sonra ameliyat kesilerinin yerini bulmak bile zor olur. Kapalı yöntem sonrası işe, sosyal yaşama ve spora dönüş çok daha hızlıdır. Hasta kendisini çok daha çabuk toparlar ve bu sayede hastaneden daha kısa sürede taburcu olarak günlük yaşamına daha hızlı döner." diye konuştu.
Türkiye Haritası