13:05:12  04 Temmuz 2015 Cumartesi
Pedagojik formasyon yerleştirmeleri ÖSYM tarafından yapılacak

Ppedagojik formasyon sertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verildi.

12 Eylül 2013 Perşembe, 17:20:58

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Pedagojik formasyon yerleştirmeleri ÖSYM tarafından yapılacak

Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK) geçtiğimiz yıllarda izin verilen üniversitelerde yürütülen pedagojik formasyon sertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verildi.

YÖK’ün yaptığı açıklamaya göre; geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları da kullanılacak. Bununla ilgili kısa bir açıklama, ÖSYM tarafından yayınlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzu'nda, sınavla ilgili 'Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar' başlığı altında 1.8 maddede, "Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur.” şeklinde yer aldı. Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan, son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekiyor.

KONTENJAN 20 BİN

Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı 20 bin olarak belirlendi. Başvurular, ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacak. Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup programa internet üzerinden online başvuru ve yerleştirme sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM web sayfalarından ilan edilecek.

 

Etiketler


Türkiye Haritası