02:30:09  06 Temmuz 2015 Pazartesi
PKK’nın kuruluş şeması

Darbe Komisyonu tarafından 12 Eylül mahkemesine gönderilen belegeler arasında Fahri Korutürk’ün arşivinde yer alan PKK’nın kuruluş şeması da var.

18 Ocak 2013 Cuma, 22:30:31

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

PKK’nın kuruluş şeması

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu tarafından 12 Eylül Askeri darbesine ilişkin yargılamayı yapan mahkemeye gönderilen belgelerde çarpıcı detaylar yer aldı.

Gönderilen belgeler arasında darbe öncesinde yapılan "Sıkıyönetim Koordinasyon Toplantılarının" teyp kaydı  ile Abdullah Öcalan tarafından kurulan PKK’nın ilk dönemine ilişkin şeması da var. Belgeler arasında, Özel Harp Dairesinin faaliyetlerine ilişkin bir bilgi notu da yer aldı.
 
TBMM Darbe ve Muhtıraları araştırma komisyonun, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yı yargılayan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdiği belgeler arasında, darbe öncesinde yapılan "Sıkıyönetim Koordinasyon Toplantılarının Teyp Band Metinlerini" de gönderdi. 19 Ocak 1979 tarihinde yapılan toplantıya Kenan Evren dönemin Genelkurmay Başkanı sıfatıyla katılırken, Bülent Ecevit de Başbakan sıfatıyla katılıyor. Toplantıda polis teşkilatındaki Pol-Der ve Pol-Bir adı altında yapılan farklı gruplara ilişkin olarak Evren, derneklerin kapatılması önerisinde bulunuyor. Evren ayrıca, Trbazon Bölgesine dikkat etmek gerektiğini belirterek şunları söylüyor: "Bölge halkı çok ateşlidir. Anında hemen feveran eder. O yönü ile şimdi Of’u seçmişlerdir. O bölge halkı dindardır, dinine çok bağlıdır doğuya yaklaştıkça. Of’tan sonra oralarda sıkıyönetim bölgesi de değil."
 
HINÇLA HAREKET EDİYORLAR
 
Aynı toplantıda Ecevit ise Emniyet görevlilerin kişisel hınçla hareket ettiğini belirterek "Sıkıyönetim bölgelerinde polis sırtını sıkı yönetime dayayarak yetkilerini çok aşan tabiri mazur görürseniz şımarıkça davranmaktadır. Sıkıyönetim yarattığı ortamdan yararlanarak eylemleri giriyorlar. Aynı zamanda sıkıyönetim komutanlarının da emniyet mensuplarını bu konuda uyarmalarında büyük yarar vardır. Kişisel hınç almak heveslerini, filen bu dönemi uygulama yoluna gidiyorlar" diyor.
 
DEMİREL'İN APO UYARISI  
 
16 Nisan 1980 tarihinde yapılan Sıkıyönetim Koordinasyon Toplantısına ise Süleyman Demirel Başbakan sıfatıyla katılıyor. Toplantıda Demirel, o dönemde APO’cular olarak faaliyet gösteren PKK üyelerinin büyük bir bölümünün tutuklanmış olmasına rağmen hala etkili olduğunu anlatarak şunları kaydediyor: "Bölücü örgütlerin içerisinde en tesirlisi Apo’dur. Yüzde 40 ile yüzde 45 civarında mensuplarının tutuklanmış olmasına rağmen Apo hala seyrini, tesirliliğini sürdürüyor. Sıkıyönetim tedbirlerimizin tedbirleri var ama Siverek yangını söndürülebilmiş değildir." 
 Komünistler cehenneme
 
Demirel, konuşmasında siyasi faaliyetler nedeniyle verilecek bir idam kararını hemen infazını gerçekleştirmek için harekete geçeceğini de anlatarak şu çarpıcı ifadeleri kullanıyor: "Yargıtay’dan geçsin kararı kaptığımız gün Meclisin huzuruna gidip Mecliste bunu tasdik etmeye mecbursunuz. Aksi halde vebal sizindir diyebiliyim. Her gün soruyorum ne zaman bu geçibilir diye. Ama sıkıyönetim suçlarından dolayı bir tane karar elime geçse meclislerin karşısına gidip dikileceğim. (…) 1 Mayıs meselesi herhalde devletin gücüne gidecek, devletin ağrına gidecek bir şeyin yapılmasına kesinlikle buna mani oluruz. Her ne şekilde olursa olsun yani orak-çekiç bayraklarla Lenin’i-Stalin’i bir takım adamları bu sokaklarda dolaştırmayız. Yani herkes komünistse cehennemin dibine kadar yolu var."
 
 
PKK’NIN İLK ŞEMASI 
 
Mahkemeye gönderilen belgeler arasında Fahri Korutürk Arşivinde PKK yapılanması ilişkin dikkat çekici belgeler yer aldı. Korutürk arşivinde "APOCULAR" isimli bir şemada PKK’nın ilk yöneticileri ve görevleri ve sorumlu olduğu bölgeler bulunuyor. Arşivde Abdullah Öcalan ile ilgili bir rapor da yer aldı. Söz konusu raporda Öcalan doğup büyüdüğü yer, eğitimi durumu anlatıldıktan sonra şöyle deniliyor: "Apocular adı bu gurubu oluşturan kişinin adından gelmektedir. 1974 yılında kurulan AYÖD yönetim kurulunda yer alan Öcalan dernek içerisinde doğul gençleri kendi çevresinde toplamak istemesinden dolayı dernek yönetimiyle ihtilafa düşmüş bilahare dernekten uzaklaşmıştır. Abdullah Öcalan AYÖD’den ayrıldıktan sonra doğu ve güneydoğu illerini gezerek kendisine taraftar toplamış ve örgütün ilk çekirdeğini oluşturarak bölge sorunlarını tespit etmiştir."
 
KONTGERİLLA YAPILANMASI YOKTUR 
 
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun mahkemeye gönderdiği belgeler arasında Özel Harp Dairesinin yapısı ve görevlerine ilişkin belgelerde yer aldı. Komisyonu’nun Özel Harp Dairesinin faaliyetleri hakkındaki bilgi talebine, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından gönderilen bir bilgi notuyla yanıt verildi. Gizli ibareli yazıda Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın 27 Eylül 1982 tarihinde "Hususi ve Yardımcı Muharip Birlikler" ismiyle kurulduğunu daha sonra "Seferberlik Tetkik Kurul Başkanlığı" adını aldığı belirtilerek şöyle denildi: "14 Aralık 1970 tarihinde Özel Harp Daire Başkanlığı adını almıştır. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın kontgerilla yapılanması yoktur."
 
Komisyona gönderilen yazıda Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın görevleri ise şöyle sıralandı:"Harekat Ortamında müstakil ve birleşik Özel Kuvvetler Harekatı icra etmek. Yurt içi ve yurt dışında icra edilecek terörle mücadele harekatında destek vermek. Emirle Gayri Nizami Harp Harekatını planlamak ve icra etmek. Seferde düşman derinliklerine bilgi toplamak hedef profili yapmak, taktik, akın/pusu icra etmek ve düşman işgaline uğramış bölgelerde harekat başlatmak."


Türkiye Haritası