19:34:36  02 Temmuz 2015 Perşembe
Şeyh Sait Camii’nin temeli atıldı

Temel atma törenine katılan Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş’un dua ederek, ilk harcı attı.

27 Nisan 2012 Cuma, 13:20:09

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Şeyh Sait Camii’nin temeli atıldı

Türkiye Cumhuriyetin ilk yıllarında Kürt isyanı başlattığı için tarih kitaplarında 'hain' olarak anlatılan ve 1925 yılında İstiklal Mahkemesi kararıyla idam edilen Şeyh Sait'in adına cami yapılıyor. Temel atma törenine katılan Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş'un dua ederek, ilk harcı attı.

Şeyh Sait asıldığı yerde anıldı

TBMM, ’Şeyh Sait’ başvurusunu kabul etti

Cumhuriyetin ilk yıllarında Kürt isyanı başlattığı için tarih kitaplarında 'hain' olarak anlatılan ve 1925 yılında İstiklal Mahkemesi kararıyla idam edilen Şeyh Sait'in adı camiye verildi.

İLK HARCI MÜFTÜ ATTI

Diyarbakır Cami Yaptırma Derneği, 1925 yılında Türt isyanı başlattığı için 47 arkadaşı ile birlikte İstiklal Mahkemesi kararıyla idam edilen Şeyh Sait'in adını yaşatmak için cami yaptırma kararı aldı. Merkez Bağlar ilçesinde Yenihal semti civarında ki 'Şeyh Said efendi' cami temel atma törenine Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, Bağlar İlçe Müftüsü Ahmet Ateş, Bağlar Belediye Başkanı Yardımcısı Ali Yağmur ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Müftü Erdoğmuş ve Ateş'in yaptıkları duaların ardında caminin temeli atıldı. 300 Metrekare üzerinde yapılması planlan caminin kapasitesi 500 kişilik olacak. Bu arada, merkez Kayapınar İlçesi'nde Şeyh Sait adına geçtiğimiz yıl bir cami inşaatı yapımına başlanmıştı.

CUMHURİYET DÖNEMİNDE MEZARI YAPILMAMIŞTI ŞİMDİ ARTIK CAMİSİ VAR

Şeyh Sait, Cumhuriyet'in ilk yıllarında adı en çok anılan isimlerden biriydi. Cumhuriyetin ilk yıllarında başarısızlıkla sonuçlanan Kürt isyanı sonrası idam edilen Şeyh Sait'in mezarı halen gizli tutuluyor. Cumhuriyet'in ilk yıllarında mezaarı dahi yapılmayan Şeyh Sait'in adına cami yapılması ve temelini müftünün atması, "2. Cumhuriyet" tartışmalarını da yeniden alevlendirecek gibi görünüyor.

Etiketler


Türkiye Haritası