12:29:32  06 Temmuz 2015 Pazartesi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde anadilde eğitim talebi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde bir grup öğrenci anadilde eğitim verilmesi için Rektörlüğe dilekçe verdi. Öğrenciler talepleri için 288 dilekçe topladı.

15 Mayis 2013 Çarşamba, 18:18:47

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde anadilde eğitim talebi

Öğleden sonra kampüs içerisinde toplanan öğrenciler, buradan yürüyerek Rektörlük binasına geçti. Burada yetkililer sadece 3 kişinin Rektörlüğe girmesine izin verdi. Rektörlük önünde açıklama yapan Timuçin Göçer, 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı nedeniyle anadilde eğitim haklarını talep etmek üzere üniversitede topladıkları dilekçeleri Rektörlüğe ileteceklerini söyledi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ile görüşen öğrenciler, Kürt Dili Bayramı’nın 2005’ten itibaren kutlanan bir bayram olduğunu belirterek, ”Zaten ülkemizde bir barış süreci var. Bu sürecinde daha sağlıklı işlemesi açısından üniversitede anadilde eğitim çalışmalarının yürütülmesi için arkadaşlarla birlikte talebimizi belirten dilekçeler yazdık. Bizde hemen başlamasını beklemiyoruz. Bir alt yapısının oluşturulması gerekiyor. ”dedi.

Rektör Yardımcısı Yılmaz ise bunun kararını tek başlarına veremeyeceklerini belirterek, “Dilekçenizi kabul edip Önce yetkili kurullarımızda daha sonra üst kurullarımıza havale edeceğiz. Kararı hep birlikte bekleyeceğiz. Medeni cesaretinizden dolayı tebrik ediyorum. İnşaallah hayırlı bir karar çıkar.” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler görüşme sonrası 'Parasız, bilimsel, anadilde eğitim' sloganları atarak olaysız bir şekilde dağıldı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde anadilde eğitim talebi
Türkiye Haritası