23:44:51  04 Temmuz 2015 Cumartesi
Taşeron işçi düzenlemesi işçiyi sevindirdi

Taşeron işçilerin 8 saatten fazla çalıştırılması, mesai ücreti alamaması, kıdem tazminatlarında ay hesabı uygulaması yapılması gibi sıkıntılarını dikkate alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, bu sorunları çözmek için çalışma başlatması, Zonguldak’ta maden ocaklarında çalışan taşeron işçileri sevindirdi.

27 Eylül 2013 Cuma, 18:59:25

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Taşeron işçi düzenlemesi işçiyi sevindirdi    
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Meclis gündemine getirmeye hazırlandığı yasa tasarısı ile kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışan taşeron işçileri rahatlatacak adımlar atacak. Düzenleme ile büyük bölümü asgari ücretle çalışan taşeron işçilerin çalışma şartları iyileştirilirken, taşeron firmalara yeni yükümlülükler getirilecek. Firmalara, yıllık izin, mesai saatleri ve mesai ücretleri konusunda yeni sorumluluklar yüklenecek.
 
TTK OCAĞINDA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLER
 
Taşeron işçilerle ilgili yapılması planlanan düzenleme, Zonguldak'ta yerin metrelerce altında taşeron firmalara bağlı çalışan taşeron işçilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında üretim öncesi galeri açma işlerini yürüten taşeron firmada çalışan maden işçileri, düzenlemenin bir an önce yasalaşmasını istedi.
 
Mesai bitiminde maden ocağı çıkışında mikrofon uzattığımız taşeron işçilerden 32 yaşındaki Mehmet Çelik, yıllardır asgari ücretle çalıştığını söyledi. Çelik, "Yeni düzenleme ile maaşımızın artacağını düşünüyorum" dedi. 5 yıllık madenci 2 çocuk babası 29 yaşındaki Aytekin Üstün ise "Aldığım maaş 900 lira. Ucu ucuna yetiyor. 'Sendikalı olalım dedik' olmadı. 630 metre yerin altında Allah'a emanet çalışıyoruz. 2 hafta yıllık iznimiz var ama kullanamıyoruz. Yeni düzenleme yasalaşırsa iyi ama biz devletin güvencesi altında çalışmak istiyoruz. Önemli olan maaş. 2 çocuğum var ve ay başını zor getiriyorum" dedi.
 
2.5 yıllık madenci 2 çocuk babası 29 yaşındaki Ferhat Şahin ise zor şartlar altında çalıştıklarını söyledi. Şahin, "Aldığımız para 850 lira. Bu para ile çocuğumuza mı bakacağız, kira mı vereceğiz, kömür, odun mu alacağız. Çalışma şartlarımız düzenlensin. Çizmeyi, toz maskelerini, elbiseleri kendi paramızla alıyoruz. Bu para ile nasıl geçineceğiz? Devletin elini taşın altına koymasını istiyoruz. 2 hafta iznimiz var onu da verirlerse. Bu sorunun artık çözülmesi lazım" dedi.
 
10 yıllık madenci 41 yaşındaki Murat Karaçengel ise "Mesaimiz bugüne kadar olmadı. Söz edilen yeni düzenlemeye, cebime bir şey girmediği sürece inanmıyorum. Benim sendikam yok. Görüşmeler sürüyor ama kesin bir şey yok. Herhangi bir sosyal hakkım yok. Odunum, kömürüm yok. Şirketin tek verdiği servis. Biz sosyal haklarımızı istiyoruz" diye konuştu.
 
7 yıllık madenci 30 yaşındaki Yusuf Çiv ise şu anda 10 kişinin yapacağı işi 2 kişi yaptıklarını söyledi. Çiv, "Yeni düzenleme yasalaşırsa iyi olacak. İnşallah Meclis'ten geçer" dedi.Türkiye Haritası