23:00:59  07 Temmuz 2015 Salı
Türbanlı çıplak kadın ülkeyi karıştırdı

Makedonya’nın Vevçani Belediyesi’nde düzenlenen geleneksel festivalde İslamiyet’e hakaret içeren sloganlar atılması ve pankartlar açılmasına Müslümanlardan sert tepki geldi.

01 Şubat 2012 Çarşamba, 10:20:51

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Türbanlı çıplak kadın ülkeyi karıştırdı    

Üzerinde türbanlı bir kadının çıplak resminin yer aldığı ay yıldızlı yeşil bir bayrağın festival sırasında açılması ve bu görüntülerin internette bir paylaşım sitesinde yayımlanması ortalığı karıştırdı.

Struga Müftülüğünün girişimi ile kentte büyük bir protesto gösterisi düzenleyen müslümanlar Vevçani belediye başkanınından özür dilemesini ve İslamiyet'e hakaret eden kişilerin yakalanarak cezalandırılmasını istediler.

BAYRAK YAKILDI KİLİSE KUNDAKLANDI

Gösteriler sırasında Struga belediye başkanlığı binası önündeki Makedonya bayrağı da gönderden indirilerek yakıldı.

Bu arada Oktsi ile Labunişta köylerinde de dün gece kiliselere saldırılar düzenlendiği, Labunişta'da St Nikola kilisesinin kundaklandığı bildirildi.

Makedonya İçişleri Bakanlığı Struga kentinde geniş güvenlik tedbirleri alındığını ve olayların şimdilik kontrol altında tutulduğunu açıkladı.


Koalisyon hükümeti ortağı Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği de (DUİ) bir bildiri yayımlayarak Vevçani festivalinde yaşananlar hakkında geniş çaplı bir soruşturma açılmasını istedi.

Bölgede hristiyanlarla müslümanlar arasında süren gerginliğin sona erdirilmesi amacıyla Cumurbaşkanı Gyorgi İvanov'un, Makedonya İslam Birliği ile Makedon Ortodoks Kilisesi yetkilileriyle biraraya gelerek durum değerlendirmesi yapacağı bildirildi.

ARNAVAL OLAYI MAKEDONYA MECLİSİNE TAŞINDI

Makedonya'nın Vevçani Belediyesi'nde düzenlenen geleneksel karnavalda İslam'a hakaret edildiğini iddia eden müslüman grup protesto gösterisi düzenlemişti. Konu meclise de taşındı.

Makedonya Meclisinde de Milletvekilleri konuşarak Makedonya'da çok uluslu ve çok dinli bir yapının varlığının zedelenmemesi için herkesin soğukkanlı ve saygılı davranılması gerektiği söylendi.

Olaylarla ilgili iki Türk Milletvekilleri Kenen Hasip ve Erdoğan Saraç da olayların büyümemesi için herkese görev düştüğünü dile getirerek dini inançlarla da oynanmaması gerektiğini vurguladılar.

Karnaval' da ki sahnelerin yer alması ve ondan sonraki yaşanan olaylarla ilgili Parlamentoda özel gündemle toplantının yapılması bekleniyor.

Türkiye ziyaretinde bulunan Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski de Ankara'dan seslenerek, siyasetçilerin ve siyasi partilerin bu olaylardan siyasi rant peşine düşmemeleri konusunda uyardı.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov İslam Dini Birliği Başkanı Reis'ul Ulema Haci Süleyman Recepi ve Makedon Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Stefan'ı konutunda ağırlayarak, daha büyük olayların yaşanmasını önlemek için otoritelerini kullanmalarını istedi.


Makedonya müslümanlarına sükunet çağrısı
Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla düzenlenen festivalde müslümanlara hakaret edilmesine yönelik öfke büyüyor.

Makedonya'da Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla her yıl 13 -14 Ocak tarihleri arasında geleneksel olarak düzenlenen Vevcani Festivali'nde İslam'a karşı hareketler yapılmasına yönelik Müslümanların tepkisi sürüyor.

Ülkedeki müslümanlar festival sırasında çarşaf giymiş Ortodoks Hristiyan erkeklerin müslümanlarla alay etmesini protesto ederken, eylemler sırasında Makedonya bayrağının yırtıldığı, Labunista şehrinde bir kiliseye saldırı düzenlendiği bildirildi. Makedonya'daki müslüman liderler son olayların ardından bir açıklama yayımlayarak sükunet çağrısında bulundu.

Hükümeti İslamofobi'yi teşvik etmekle suçlayan Müslüman liderler, "Müslümanların davranışları ölçülü olmalı, ama ne yazık ki Makedonya'da İslamofobi genellikle hükümet propagandası ile birlikte yürüyor" dediler.

Açıklamada, Müslümanlara hakaret edilen festivalin, Müslümanlar dahil, bütün vatandaşların parasıyla organize edildiğine de dikkat çekildi.

13-14 Ocak'ta düzenlenen karnavalda Peygabere, Kur'an-ı Kerim'e, Müslüman kadınlara, ay yıldızlı yeşil bayrağa, imamlara ve tüm Müsülmanları aşalayan bir senaryo tertiplenmişti.

Makedonya'da müslümanlar 2.1 milyonluk nüfusun yüzde 33'ünü oluşturuyor.

Davutoğlu bilgi aldı

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayriresmi Dışişleri Bakanları toplantısı bugün Belgrad’ta gerçekleşti. Toplantıda bölgesel sorunlar ele alınırken, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Davuoğlu, Makedon mevkidaşı Poposki’den Vevçani karnavalında İslam dinine yapılan hakaretlerden dolayı bilgi aldı. Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan bilgilendirmede, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun herhangi bir din ile ilgili ifadelerde dikkat edilmesi gerektiği ve Vevçani’de olduğu gibi resmi makamların hemen gerekli müdahalede bulunması gerektiği belirtildi.


 

Etiketler


Türkiye Haritası