02:09:30  03 Temmuz 2015 Cuma
Yargıtay seçiminde AKP-Cemaat çekişmesi

Hükümet-cemaat ayrışması bu kez Yargıtay Başkanlığı seçiminde yaşanıyor.

03 Mayis 2012 Perşembe, 11:25:11

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Yargıtay seçiminde AKP-Cemaat çekişmesi

Yargıtay Başkanlığı için 7 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesi, geçen yıl HSYK tarafından “atanan” ve Nâzım Kaynak’ı blok olarak destekleyen yaklaşık 175 üye, hükümet-cemaat çekişmesi nedeniyle bölündü. Cemaatin 13. Hukuk Dairesi Başkanı Ali Alkan’ı hükümetin ise 3. Hukuk Dairesi Başkanı Kemalettin Yüksel’i desteklediği belirtiliyor. 5. Ceza Dairesi Başkanı Ahmet Ceylani Tuğrul ise “bağımsız” aday olarak yarışacak.

Yargıtay Başkanı Kaynak yaş haddinden emekliye ayrılıyor. 7 Mayıs’ta yapılacak başkanlık seçimlerinde geçen yıl ‘tulum oy’ kullanan üyeler, hükümet-cemaat çekişmesi nedeniyle kendi içlerinde bölündü

Cumhuriyet muhabiri İlhan Taşçı'nın haberine göre, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, seçilmesi üzerine “Benim güzel kardeşim, sınıf arkadaşım Yargıtay Başkanı oldu” sözleriyle sevincini dile getirdiği Nâzım Kaynak yarın yaş haddinden emekliye ayrılacak. Yargıtay Başkanlığı için 7 Mayıs Pazartesi günü yapılacak seçimlerde, geçen yıl HSYK tarafından “atanan” ve Kaynak’ı blok olarak destekleyen 175 dolayındaki üyenin, hükümet-cemaat çekişmesi nedeniyle bölündüğü dile getiriliyor. Yasa değişikliğiyle Yargıtay’a topluca atanan üyelerden bir bölümünün, cemaatin istediği 13. Hukuk Dairesi Başkanı Ali Alkan’ı desteklerken kimi üyelerse hükümetin beklentisi doğrultusunda 3. Hukuk Dairesi Başkanı Kemalettin Yüksel’i destekleme kararı aldı. 5. Ceza Dairesi Başkanı Ahmet Ceylani Tuğrul ise bu çekişme arasında “bağımsız” aday olarak yarışacak.

Yargıtay kulislerinde, Kaynak’ın başkan seçildiği seçimlerdeki “blok hareket” yerine bölünmüşlüğün öne çıktığı dillendiriliyor. HSYK tarafından bir çırpıda Yargıtay üyeliğine seçilen ve sayıları 175’i bulan üyelerin kendi içinde “bölündükleri” belirtiliyor. Kulislerde, cemaatin Alkan’ı, hükümetinse Yüksel’i desteklediği dile getiriliyor.

Son dönemde birçok alanda yaşanan bölünmüşlüğün Yargıtay’da da etkili olduğu vurgulanırken iki grup arasındaki çekişmede kimin kazançlı çıkacağı merak konusu oldu. Grubun kendi içindeki bölünmüşlüğü nedeniyle ilk turda sonuç alınamaması halinde sonraki turda “bağımsız” aday olarak ismi öne çıkan Tuğrul’un şansının artacağı da değerlendiriliyor.

Dengeler için seçim askıda

Yargıtay Başkanlığı seçimlerinin bıçak sırtı dengede geçecek olması nedeniyle Hukuk Genel Kurulu Başkanlığı seçiminin de gelecek haftaya alındığına dikkat çekiliyor. Oysa Yargıtay Başkanvekili ve Hukuk Genel Kurulu Başkanı Erdal Sanlı, 26 Nisan’da yaş haddinden emekli oldu. Ertesi günü seçim yapılabilecekken bu seçimin Yargıtay Başkanlığı seçimiyle aynı haftaya alınması, bölünmüş blokun kendi içinde “pazarlık” marjını arttırma arayışı olarak yorumlandı. Çünkü Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Başkanlığı için de iki isim aday olarak öne çıktı: 23. Hukuk Dairesi Başkanı Mahmut Bilgen ile 11. Hukuk Dairesi üyesi Ahmet Özgan. Cemaatin bu seçimlerde de tercihini Bilgen’den yana kullanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Etiketler


Türkiye Haritası