02:09:26  03 Temmuz 2015 Cuma
Yeni evlenenlere 10 bin lira faizsiz kredi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, yapılan mevzuat çalışmaları kapsamında yeni evlenen çiftlere faizsiz 10 bin lira kredi verileceğini açıkladı.

29 Ekim 2013 Salı, 08:33:39

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Yeni evlenenlere 10 bin lira faizsiz kredi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, yeni evlenen çiftlere kredi yardımı yapılacağını belirterek, aile ve nüfus politikaları kapsamında yapılan mevzuat çalışmalarına göre yeni evlenen çiftlere faizsiz 10 bin lira kredi verileceğini söyledi. Şahin, “Evli çifte ilk yıl çocuk sahibi olmaları ya da hamilelik durumunda, kredinin ödemesi konusunda da öteleme imkanı getirilecek” dedi.
 
Evlilik dışı çocuk sahibi olanlara yardımın sözkonusu olmadığını kaydeden bakanlık yetkilileri, yapılan düzenlemenin gerekçesini, “Resmi nikâhı teşvik ve evlenemeyenlerin evlebilmesini sağlamak” olarak açıkladı. Şahin, çocuk gelinlerin önüne geçebilmek için anne ve babaya verilen mevcut cezanın da yüzde 50 artırılacağını belirtti.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, dün katıldığı bir televizyon programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şahin, program sonrası ise sosyal paylaşım sitesi twitter’dan yayınladığı bir mesajda, yeni evlenen çiftlere 10 bin lira kredi yardımı yapılacağını duyurdu. Şahin, Twitter mesajında, “Aile ve nüfus politikaları kapsamında yapılan mevzuat çalışmalarımıza göre yeni evlenen çiftlere faizsiz 10 bin lira kredi verilecek. Evli çifte ilk yıl çocuk sahibi olmaları ya da hamilelik durumunda kredinin ödemesi konusunda da öteleme imkânı getirilecek” ifadelerine yer verdi.
 
‘Ceza yüzde 50 artacak’
 
Şahin’in açıklamalardan satırbaşları ise şöyle:
* SAĞLIK RAPORU: Artık cinsel suçlarda ‘Beden ve ruh sağlığı bozulmuştur’ raporu istenmeyecek. Çocuk izleme merkezi önemli. Hastanelere kurdular. İkinci defa mağduriyet olmasın diye.
* PEDOFİLİLER: Çalıştığımız pakette bundan dolayı ceza alanlar, istismar taciz tecavüzden ceza alanlar, kesinlikle toplu alanlarda çalıştırılmaması gerekiyor. Biz yasal altyapıyı koyduk. Ama teknolojik altyapımız, link bağlantımız. Bu bağlantıları nasıl görüyorsak bu kişinin izlenmesi gerektiği, nerede ne yaptığının bilinmesi gerekiyor.
* ENSEST KANUNU: Çok net şekilde bunun bir suç olduğunu, devlet olarak suçu kabul etmeniz gerekiyor. Çok daha ağır bir suç olduğunu tanımlayıp, gerekli cezayı artıracak şekilde altyapıyı çalıştık.
* ÇOCUK GELİNLER: Türk Ceza Kanunu’nda olmasına rağmen uygulamalarda sorunlar var. Cezaların güçlendirilmesi ve engel olunması gerekiyor. Bir taraftan da neden erken yaşta evlendiriliyor? Bunun biz çalıştayını yaptık. TCK’ya göre çocuğu kullanmaya girdiği için anne baba suç alabiliyor. Ama biz mevcut cezayı yüzde 50 artıracağız. Bunun olmaması için ailenin cezalandırılması gerekir.
* PANİK BUTONU: Bursa’da 41 kişiye, Adana’da 36 kişiye panik butonu verdik. Kadın kendini güvende hissetti, şiddet uygulayanlar için de caydırıcı oldu. İki bakanlık bunu yaygınlaştıracak şekilde de çalışıyoruz. Töreden dolayı panik butonu isteyen bir erkek vardı.
* SIĞINMA EVLERİ: Bizim şu anda eylül ayı itibarıyla, 6284 yasanın bize verdiği görev var. Kadın erkek demiyor, kim mağdursa diyor. Burada özellikle erkeklerin bir takım olaylardan dolayı çok farklı vakalar olabiliyor. Mesela bir tane şu anda İzmir’de bana yardımcı olun diye bir çift geldi. Ailenin baskısından dolayı biz koruyun dediler, biz hemen onlara erkek sığınma evinde hizmet vermeye başladık.
* ŞİDDET VAKALARI: Bunların hepsi kayıt dışıydı. Şimdi kayıt içine girdik. yıllara göre ciddi düşüşlerimiz var. 177’den 165’e sonra 155’e düştü. Bu yılın ortalaması geçen yıla göre ciddi bir düşüş yaşanıyor. Ölüm vakalarının azaldığını görüyoruz. Ancak bu bir butona basılmayla çözülmüyor. Bakış açısının değişmesi gerekiyor. Şu anda bu iyileşmenin rakamlara yansıdığını görüyoruz.
 
‘Kadın kalkınmanın parçası’
 
* KADIN İSTİHDAMI: Ben 15 yıl özel sektörde çalıştım. Rekabeti biliyorum. Bir taraftan kadın istihdamını güçlendirmemiz, bir taraftan da bu ülkeye dair nüfus planını oluşturmamız gerekiyor. Ya sev ya terket gibi keskin hatlarımız var. Muhafazakâr partinin kadını eve göndermesi olarak algılanıyor. İlk kez istihdamda kadın oranı yüzde 30’a çıktı. Biz kadının kalkınmanın bir parçası yapmak için bir destek veriyoruz.


Türkiye Haritası