18:56:55  28 Nisan 2015 Salı
Çanakkale Savaşı’nın menüsü vatandaşa ikram edildi

Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan Çanakkale Savaşı’nın öğlen menüsü hem hüzünlendirdi hem de duygulandırdı.

18 Mart 2013 Pazartesi, 15:51:38

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Çanakkale Savaşı’nın menüsü vatandaşa ikram edildi

Edirne Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği üyesi bir grup esnaf, savaş yıllarında çekilen yiyecek sıkıntısını hatırlatmak amacıyla Ciğerci Kemal Usta'da hazırlanan şekersiz üzüm hoşafı, buğday çorbası ve kuru ekmek menüsünü ücretsiz olarak vatandaşlara ikram etti.

Edirne Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, yiyecek sektöründe hizmet veren insanlar olarak o gün Çanakkale Savaşı'nda yenilen bir öğle menüsünü vatandaşlara takdim etmek istediklerini söyledi.
Savaş döneminde kahraman askerlerin sabah kuru ekmek, öğle öğününde ise şekersiz üzüm hoşafı, Buğday çorbası içtiklerini anlatan Dinar, askerlerin akşam ise aç kaldığını hatırlattı.
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ise "O kadar büyük bir özveri, çaba ile bu ülke kurtulmuş ki, bugün eğer burada bu vatanımızın, bu ezanın ve bu bayrağın altında bulunuyorsak bu şartlarda savaşan şehitlerimizin yüzü suyu hürmetine bulunuyoruz. Bunu hiçbir zaman unutmamamız lazım. Bizim için önemli olan geçmişte bizim için yapılmış olanları hatırlamak ve onları her zaman şehadet duygusuna bir teşekkür etmek gerekir." dedi.
Menüyü tadanlardan Alparslan Cankaloğlu da, bu vatanın kolay kazanılmadığını vurgulayarak Türkmeni, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Alevisi-Sünnisi ile bir ve beraber olarak bu ülkenin kazanıldığını kaydetti.
Esnafın anlamlı bir organizasyon gerçekleştirdiğini ifade eden Cankaloğlu, "Hangi şartlar altında nelerin yaşandığı apaçık ortaya koydular. Bugün biz de bu anı bir nebze olsun yaşamaktayız." diye konuştu.
Çanakkale Savaşı'nda her aileden bir şehidin verildiğini anımsatan İbrahim Ay, "Bu yaşayanlar için söylenecek tek şey var, eğer yaşıyorsak bunu şehitlerimize borçluyuz." açıklamasını yaptı.Türkiye Haritası