14:02:43  25 Nisan 2015 Cumartesi
Hititlerin başkenti, 24 saat mobeselerle gözetim altında

Türkiye’nin önemli tarihi yerleşim alanlarından biri olan ve 8 bin yıldan fazla tarihi ile Çorum’da yaşayan Hitit medeniyetine başkentlik yapan Boğazkale ören yerleri, 24 saat mobeselerle gözetim altında tutuluyor.

07 Mayis 2013 Salı, 18:31:56

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Hititlerin başkenti, 24 saat mobeselerle gözetim altında

Son verilere göre ören yerleri 2012 yılında 140 binden fazla yerli ve yabancı ziyaretçi ağırladı. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın girişimleri sonucu ana vatanına getirilen Boğazköy Sfenksi ile birlikte tarihi ören yerlerine ziyaretçi akını daha da arttı. Her geçen yıl turist sayısı artan kentte, esnafında yüzü gülüyor. Başta Almanya, Çin, Japonya olmak üzere Rusya, Amerika gibi dünyanın önde gelen ülkelerinden binlerce turist Hititler’in başkentine geliyor. Kafileler halinde gelen yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Boğazkale, yöresel yemek, kıyafet ve konaklama sayesinde ilçe halkına da büyük bir gelir kaynağı sağlıyor.

Ören yerlerinin bir diğer özelliği ise yapılan kazı çalışmalarında elde edilen buluntular. Boğazkale Müzesi ve Çorum Müzesi'nde 14 binden fazla eser bulunuyor. Bu eserlerin birçoğu yapılan kazı çalışmalarında elde edilen buluntular olduğu belirtiliyor. Her geçen gün artan yeni buluntular ve bunun yanında yeni keşfedilen alanlar ile Hititler’in bazı özellikleri de bu sayede gün yüzüne çıkarılıyor. Ören yerlerinden elde edilen buluntular sayesinde turist sayısında da gözle görülür bir artış yaşanıyor. Yapılan kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkartılan tarihi bulgular turistlerin dikkatini çekiyor ve buluntuları incelemek isteyen turistler kente geliyor.

Etiketler


Türkiye Haritası