16:56:17  26 Kasım 2014 Çarşamba


NASA’nın geliştirdiği cihaz felçli hastaların umudu oldu

Antalya Özel Medical Park Hastanesi’nde hizmete giren ’Alter G’ adlı yerçekimsiz koşu bandı felç, bel fıtığı hastaları ile spastik çocukların umudu oldu.
03 Eylül 2013 Salı, 14:05:56
NASA’nın geliştirdiği cihaz felçli hastaların umudu oldu

Tekerlekli sandalyeli ve koltuk değnekli hastalar, 10 seanslık bir tedavinin ardından hastaneden yürüyerek çıkıyor.

NASA tarafından astronotların yürüme eğitimleri için geliştirilen cihaz, yüzde 80’e varan yer çekimsiz ortam sağlayarak yürümekte zorluk çeken hastaların daha rahat adım atmalarını temin ediyor. Tekerlekli sandalyeli ve koltuk değnekli hastalar, 10 seanslık bir tedavinin ardından hastaneden yürüyerek çıkıyor. Cihaz hakkında bilgi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Seklin Muluk, cihazın ABD ve Avrupa ülkelerinde 5 -6 yıldır kullanıldığını ifade etti. Türkiye’de ise daha önce kulüplerin sporcuların performansını artırmak için kullandığını belirten Muluk, “Tedavi amacıyla birkaç yıldır kullanılmaya başlandı. Şu an 3 hastanede bu cihazdan var. Hasta özel şortunu giyerek kapalı alana giriyor. Cihaz hastayı tartıp ağırlığına göre içerideki basıncı ayarlıyor. Daha sonra içeriye hava pompalayıp yerçekimini elimine ediyor. Hasta için uzayda yürüyormuş gibi bir ortam yaratılıyor. İlerleyen seanslarda yerçekimi artırılarak hastanın normal bir şekilde yürümesi sağlanıyor.” dedi.

"FELÇLİ GELİP YÜRÜYEREK ÇIKIYORLAR"

Cihazın genellikle felçli hastalar ile bel ve boyun fıtığı olanlarda kullanıldığını belirten Muluk, “Bu hastaların yanı sıra kireçlenmelerde, spor sakatlanmalarında, obezite hastalarında ve spastik çocuklar için de kullanılıyor. Ortalama 10 seanslık bir tedavinin ardından hastaların hareketlerinde ve yürüme fonksiyonlarında belirgin düzelmeler oluyor.” dedi. Muluk, hareket etmekte, ayağa kalkmakta güçlük çeken hastaların yaklaşık 1 aylık bir tedavinin ardından sağlığına kavuştuğunu kaydetti. Muluk, hastaneye koltuk değneği ve tekerlekli sandalyeyle gelip, tedavinin ardından yürüyerek çıkan hastaların olduğunu ifade etti.

FELÇLİ HASTA YÜRÜMEYE BAŞLADI

Antalya’da 3 ay önce pıhtı atması sonucu felç kalan 63 yaşındaki Selman Kutlan, yerçekimsiz koşu bandı sayesinde tekrar yürümeye başladı. Ayağa kalkamayan Kutlan, bir aylık bir fizik tedavinin ardından koltuk değnekleriyle yürübildi. Yürümesinde cihazın çok etkili olduğunu kaydeden Kutlan, “Kendimi uzayda yürüyormuş gibi hissediyorum. Adımlarımı çok rahat atabiliyorum. Tedaviye devam edip koltuk değneklerinden de kurtulmayı amaçlıyorum.” diye konuştu.

İşletmecilik yapan Fuat Ocak (49) da cihaz sayesinde bel ve boyun fıtığının neden olduğu ağrılarından kurtuldu. Tedaviden önce ayağa kalkamadığını söyleyen Ocak, “Bir sabah uyandığımda belimde ve boynumda şiddetli bir ağrı hissettim. Ayağa kalkmakta güçlük çekiyordum. Hastaneye gittiğimde bel ve boyun fıtığı teşhisi kondu. Doktorlarım bu cihazı önerdi. Bir aylık bir tedavinin ardından hem ağrılarımdan kurtuldum hem de rahat hareket etmeye başladım.” dedi.

EtiketlerYorumlar (0)

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Mesaj :
gönderTürkiye Haritası