14:36:47  21 Nisan 2015 Salı
Salman: Peygamberin merhameti insanların kalbine yerleşse dünya cennete döner

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, Hz. Peygamber’in (sav) kalbindeki merhametin insanların kalbine yerleşmesi halinde dünyanın cennete dönüşeceğini söyledi.

17 Nisan 2013 Çarşamba, 20:16:53

En ilginç hediyeler Tabikide.com'da

Salman: Peygamberin merhameti insanların kalbine yerleşse dünya cennete döner

Hatay’ın İskenderun ilçesinde 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri kapsamında 'Peygamber ve İnsan Onuru' konulu konferans düzenlendi. Grand Plaza’daki konferans, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. İlahilerin okunduğu programa gelenlere karanfil ve gül dağıtıldı.

Daha sonra kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, bu yıl 'Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde 'Peygamber ve İnsan Onuru' temasının işlendiğini söyledi.

Peygamberin kalbindeki merhametin insanların kalbine yerleşmesi halinde dünyanın cennete dönüşeceğini vurgulayan Salman, "İnsan denilen o şerefli ve o mükemmel varlığın onuru hak ettiği şekilde anlaşılamıyor. Ama insan da onuruna yaraşır tutum ve davranışları da toplumlarda göremiyoruz. Dünyanın bir tarafında insanlar açlık, yoksulluk ve sefalet içerisinde bir dilim ekmek bulmak için onur mücadelesi verirken, diğer taraftan ise insanlar aldıkları kiloları vermek için milyonlar harcıyor. Bu da insan onuru ve haysiyetinin ayaklar altına aldığını gösteriyor. " dedi.

Peygamber sevgisinin gönüllerden hiç eksik olmaması gerektiğini dile getiren Salman, "Bizler onun kalbinden hiç eksik olmadık. Onun sevgisi, onun muhabbeti, yüreğimizden hiç eksik olmasın. Peygamber sevgimiz, sevgi merkezlidir. Hepimizin doğumdan ölümüne kadar bütün programlarında yer alan, Süleyman Çelebi'nin Vesiletü’n Necat’ı, Mevlidi Şerif'i, bunun bir göstergesidir. Çocuklarımıza verdiğimiz isimler onun güzelliklerini anlatmak için, söylenen her söz, yazılan her şiir, gönüllerden kalplerden dökülen bütün sözcükler bunun ifadesidir. Onun için denir ki, ilhamını Hz. Peygamber'den almayan hiçbir şair, büyük olamamıştır. Mutlaka büyük şairlerin ya muhabbeti vardır ya da Hz. Peygamber'e (sav) bir sevgisi.” diye konuştu.

Konferansa Kaymakam Ali İhsan Su, Emniyet Müdürü Cengiz Başar ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

Salman: Peygamberin merhameti insanların kalbine yerleşse dünya cennete döner
Türkiye Haritası