2022’de keşfedilen yeni gezegenler


19
/ 100


NASA’nın 2022’de 5.000 onaylanmış ötegezegeni aştı. Güneş sistemimizin ötesindeki yabancı dünyalar. Bunlar, (belki de kayalık) süper Dünyalar, Jüpiter gibi gaz devleri, Neptün gibi “buz devleri” ve daha fazlasını içeren çeşitli uzak gezegenleri içerir. Gezegen bilimciler bu ilginç yerlerden binlercesini keşfetmiş olsalar da, muhtemelen trilyon ötegezegen sadece Samanyolu galaksimizde.

Ve önümüzdeki yıl, şimdiye kadar yapılmış en güçlü teleskop olan James Webb Uzay Teleskobu, bu gezegenlerin bazılarının atmosferlerini inceleyecek ve bilim adamlarına bu hala büyük ölçüde gizemli olan küreler hakkında benzeri görülmemiş bilgiler verecek.

2022’de şimdiye kadar yapılan en son keşiflerden bazıları büyüleyici, aşırı dünyalardır.

farklı türde ötegezegenler

NASA ve diğer uzay ajansları tarafından keşfedilen farklı türde ötegezegenler.
Kredi: NASA / JPL-Caltech

 


Gezegen metal bulutlara ve yağmur yağan taşlara ev sahipliği yapıyor

sıcak bir Jüpiter ötegezegen illüstrasyonu

Bir sanatçının ötegezegen anlayışı WASP-121 b.
Kredi bilgileri: Patricia Klein / MPIA

Gezegen bilimciler, NASA’nın efsanevi Kepler teleskobu gibi özel teleskopları uzak yıldızlara doğrultarak ve parlaklıklarında düşüşler arayarak çok uzaklardaki birçok ötegezegeni tespit ediyor. Bu yıldızın önünden bir gezegenin geçtiğine dair güçlü bir ipucu.

Son zamanlarda, araştırmacılar, Dünya’dan yaklaşık 855 ışıkyılı uzaklıkta bir ötegezegen olan WASP-121b’nin daha soğuk tarafında havadaki metallerin ve değerli taşların var olduğunu keşfettiler. Orada, yüksek atmosferdeki metallerin – magnezyum, demir, vanadyum, krom ve nikel gibi – bulutlarda yoğunlaşması için yeterince soğuk.

Bu metalik bulutlar neye benzeyebilir? Bir gökbilimci olan Thomas Mikal-Evans, “Nasıl görüneceklerini kesin olarak söyleyebileceğimizi sanmıyorum, çünkü bulut oluşumu karmaşık ve kendi güneş sistemimizde yakından gözlemlemek için buna benzer bulutlarımız yok.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ama bu dünya dışı bulutları tahmin etti. Dünyadaki toz fırtınalarına benzeyebilir. Bazı bulutlar mavi veya kırmızı renkli olabilir. Diğerleri gri veya yeşil.

Ve bazen bulutlar daha da yoğunlaşarak damlacıklara dönüşebilir, bu da nihayetinde gökten taş yağması anlamına gelir.

Tuhaf bir “ragbi topu şeklinde” gezegen

garip şekilli bir ötegezegen

“Ragby topu şeklindeki” ötegezegen WASP-103b.
Kredi bilgileri: ESA

Çoğu gezegen küreseldir. Ama WASP-103b değil.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Cheops uzay teleskobu (CHoyunculaştırma ExOPlanet Satellite), Jüpiter’in iki katı büyüklüğünde bir gezegen olan WASP-103-b’nin yıldızının etrafında sadece bir günde yakınlaştığını buldu. Bu, gezegende aşırı çekilmeye neden olur, , Ay’ın Dünya’daki gelgitlerinin çok daha yoğun bir versiyonudur. Sonuç olarak, bu çekişme, gezegeni bir zamanlar küresel şeklinden deforme etti.

Cheops uydusu, ışıktaki küçük değişiklikleri ölçerek, yıldızının önünden geçerken gezegenin tuhaf şeklini gözlemleyebildi. ESA’nın Cheops projesi bilimcisi Kate Isaak, “Gelgit deformasyonunun bir ötegezegen transit ışık eğrisi üzerindeki etkisinin boyutu çok küçüktür, ancak Cheops’un çok yüksek hassasiyeti sayesinde bunu ilk kez görebiliyoruz.” bir açıklamada söyledi.

“Süper Neptün” üzerine nadir bir keşif.

a

Bir sanatçının “süper Neptün” ötegezegeni anlayışı.
Kredi: NASA / JPL-Caltech

Gökbilimciler, Dünya’dan yaklaşık 150 ışıkyılı uzaklıkta, atmosferinde su buharı bulunan bir “süper Neptün” (Neptün’den biraz daha büyük bir gezegen anlamına gelir) tespit ettiler.

Uzay ajansı, “Atmosferinin ne kadar su buharı tuttuğu gibi birçok soru kaldı” diye ekledi. “Ancak TOI-674 b’nin atmosferini gözlemlemek birçok ötegezegeninkinden çok daha kolay, bu da onu daha derin araştırmalar için ana hedef haline getiriyor.”

Belki de Temmuz 2022’de ilk kozmik görüntülerini geri getirecek olan James Webb teleskobu, bu ötegezegenin atmosferine daha derinden bakacaktır.

Hala oluşan bir ötegezegen

oluşturan ötegezegen AB Aurigae b

Bir sanatçının dev ötegezegen AB Aurigae b.
Kredi: NASA / ESA / Joseph Olmsted (STScI)

Gezegen bilimciler dev, hala oluşan bir ötegezegen keşfetti AB Aurigae b.

30 yaşın üzerindeki Hubble Uzay Teleskobu, gezegen öncesi disk olarak adlandırılan, hala genç ve uçucu bir gaz ve toz diskinde gelişmekte olan gezegeni görüntüledi. Doğmakta olan güneş sisteminin yıldızı sadece 2 milyon yaşında. (Bağlam için güneş, 4,5 milyar yıldan daha eskidir.).

Yeni gezegen dev. Bilim adamları, Jüpiter’den dokuz kat daha büyük olduğundan şüpheleniyorlar. Ve yaklaşık 8,6 milyar mil uzakta, yıldızından çok uzakta bir yörüngede dönüyor.

Araştırmacıların gezegen diskindeki daha küçük nesneler çarpıştığında ve büyük, sıcak gezegen nesnelerine dönüştüğünde oluştuğunu düşündükleri çoğu gezegenin aksine, AB Aurigae b, soğutulmuş diski büyük parçalara ayrıldığında oluşmuş olabilir.

PAYLAŞ

Son Haberler

Recent comments