Netflix, sesli açıklamalarını ve altyazı özelliklerini güçlendiriyor


10
/ 100


Netflix’in altyazıları, sağırlar ve işitme güçlüğü çekenler için altyazılar (SDH) ve sesli açıklamalar (AD), filmlerin ve televizyon programlarının engelli kişiler için daha erişilebilir olmasına yardımcı olmak için tasarlanmış güçlü araçlardır. Ancak bu tür özellikler, hayatın her kesiminden insanların akış platformunun içeriğini nasıl tükettiğinin ayrılmaz bir parçası haline geldi ve Netflix, abonelerine istediklerinden daha fazlasını vermeyi planlıyor.

Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü kutlamalarında, erişilebilirlik özelliklerini dünya çapında genişletmek ve engelli insanlara odaklanan hikayeleri vurgulayan yeni bir koleksiyon başlatıyor. Netflix, yeni koleksiyona ek olarak İspanyolca, Fransızca, Korece ve Portekizce dahil olmak üzere daha fazla dilde AD ve SDH özelliklerini güçlendiriyor.

Netflix’in erişilebilirlik direktörü Heather Dowdy, Netflix’te yaptığı işin özünde bu özellikleri ihtiyacı olanlara sağlamak olduğunu, platformun bu genişlemeyi planlamasının en büyük nedenlerinden birinin dünyanın her yerinden daha fazla abonenin içerik izlemesi olduğunu söyledi.

Dowdy, “Daha fazla başlık ekliyoruz çünkü insanların bu kapsayıcı hikayeleri dünyanın her yerinde bulduğunu biliyoruz” dedi. “Birlikte düşündüğünüzde bazı küresel hitlerimiz var. Kalamar Oyunu ve La Casa de Papelve diğer ülkelerdeki üyelerimizin ve diğerlerinin de bu içeriğe erişebilmesini istiyoruz.”

Netflix, küresel kullanıcı tabanının yüzde 40’ının düzenli olarak altyazı kullandığını ve insanların yüz binlerce saat değerinde dizi izlediğini söylüyor: Lucifer, Ozarkve Seinfeld sesli açıklamaları açıkken. Kendisi de bir CODA olan Dowdy, Netflix’in platformun erişilebilirlik yaklaşımını daha kapsayıcı hale getirmek için daha sağlam AD yönergeleri geliştirmek için engelli topluluğu üyeleriyle de çalıştığını açıkladı.

Dowdy, “Irk, cinsiyet, saç dokusu, cilt tonu gibi şeyler – karakterlerimizi gerçekten hayata geçiren şeyler” dedi. “Bu görsel olarak açık, ancak daha sonra bunu sesli açıklamaya da koyabiliyoruz, böylece üyelerimiz bu karakterler etrafında yaptığımız konuşmalara dahil oluyor.”

 

 

Dowdy, “Engelli üyelerimiz bu başlığa bile erişemiyor ve SDH’yi geliştirmek için bize geri bildirimde bulunamıyorsa, o zaman tüm üyelere elimizden gelen en iyi şekilde hizmet vermiyoruz” dedi. “Bence bu, üyelerimizi sürekli dinlememize ve daha iyi olmak için bu geri bildirimleri dahil etmemize bir örnek, bu da Netflix’in gerçekten iyi yaptığı bir şey.”

PAYLAŞ

Son Haberler

Recent comments